Zmiana pracy po pięćdziesiątce Oto jak zacząć nową pracę w późniejszym wieku.
Skorzystaj z własnego rozwoju.
W ciągu ostatnich kilku lat rynek pracy doświadczył wielu bolesnych zmian. Ludzie na całym świecie zostali dotknięci wahaniem gospodarczym i reakcjami na epidemię; wielu zostało zmotywowanych do ponownego przemyślenia swoich celów i zainteresowań.
Biorąc pod uwagę, że większość osób spędza jedną trzecią swojego życia pracując, jest logiczne, że ta introspekcja wpływa na to, jak ludzie postrzegają swoje prace. 37% amerykańskich pracowników straciło pracę lub zmieniło karierę w 2020 roku. Ta kryzys zawodowy spowodował Wielką Rezygnację, która wciąż odczuwana jest przez firmy w 2023 roku.
Jeśli należysz do 65% Amerykanów aktywnie poszukujących nowych prac, zrelaksuj się; rozpoczęcie nowej kariery wcale nie musi być przerażające, nawet jeśli rozważasz zmianę zawodu w wieku 50 lat.
Czy warto zmieniać karierę w wieku 50 lat?
Mimo że między Tobą a wiekiem emerytalnym, czyli 50 lat, pozostaje jeszcze dużo czasu, około szesnastu lat. Przechodzenie przez kilka zawodów w ciągu życia nie jest niczym nietypowym.
W swojej podstawowej pracy “The 100-Year Life”, Lynda Gratton i Andrew Scott badały, czego możemy się spodziewać, gdy długość życia wzrasta, i wskazały, że ludzie będą najprawdopodobniej coraz częściej zmieniać zawody, gdy nasza długość życia się wydłuża.
Ludzie zmieniają pracę z różnych powodów, w tym ze względu na przymusowe urlopy, brak motywacji w obecnej pracy czy chęć regularnej przebudowy. Istnieje jednak wiele przeszkód, które powstrzymują ludzi przed zmianą kariery: pieniądze, niejasność co do tego, co zrobić, brak kwalifikacji i ograniczenia wiekowe.
Nie można jednak bagatelizować negatywnego wpływu, jaki ma Twoja obecna niezadowalająca praca na Twoje zdrowie fizyczne i emocjonalne. Brak celu i poczucia przynależności lub nadmierne bezczynności mogą wystarczyć, aby przełamać swoje obawy i usunąć przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej pracy.
Odbierz kontrolę nad swoją drogą zawodową.
Twój następny krok zawodowy wynika z strategii. Coaching może pomóc Ci zdobyć jasność, pewność siebie i kierunek, czy to na rzecz podniesienia swoich umiejętności, zbadania nowych możliwości czy negocjacji istotnej zmiany.
Jak zmienić zawód w wieku pięćdziesiąt lat bez dyplomu?
Drugim najczęściej przywoływanym powodem sprzeciwu wobec zmiany pracy jest związany z edukacją. Powrót do szkoły może być przerażający i czasochłonny, ale nie musisz zobowiązywać się do zdobycia nowego stopnia, aby zmienić swoją karierę.
Te wskazówki mogą pomóc Ci znaleźć nową pracę bez dyplomu:
Wybierz sektor: Doskonal swoje umiejętności w zawodzie, który Cię interesuje, najpierw analizując opisy stanowisk i branż, aby zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności. Zastanów się, jak możesz zastosować zdolności przenośne, które zdobyłeś podczas swojej kariery, w nowej pracy.
Po weryfikacji swoich obecnych umiejętności, zauważ kwalifikacje, których Ci brakuje, i zbadaj sposoby ich zdobycia – na przykład za pośrednictwem certyfikatów lub samodzielnego uczenia się.
Podnieś swoje kwalifikacje: Aby dostosować się do nowych standardów przemysłu, możesz mieć przestarzałe umiejętności przenośne, które wymagają odświeżenia; dlatego podnieś swoje umiejętności lub nabyj nowe, aby być gotowym na nową pracę.
Wolontariat i staże są doskonałymi sposobami dla osób bez formalnego wykształcenia, by wejść do danej branży. Dzięki networkingowi będziesz mógł określić, czy byłbyś odpowiedni na dane stanowisko, a może nawet wzbudzić zainteresowanie rekruterów.
Cztery rodzaje przejść zawodowych po pięćdziesiątce
Od pełnego etatu do pracy na część etatu i vice versa, aż po całkowitą zmianę branży, ścieżki zawodowe są bardzo zróżnicowane. Poniżej przedstawiono cztery najczęściej występujące rodzaje zmian:
1. Zmiana funkcjonalnej kariery
Obejmuje pracę na nowym stanowisku w tej samej branży, czy to poprzez przeniesienie do innej jednostki organizacyjnej, awans lub po prostu zainteresowanie zmianą miejsca pracy w innej organizacji.
Na przykład zmiana z pracy w dziale reklamy na marketing internetowy.
2. Zmiana branży zawodowej
Polega na całkowitym przeniesieniu się do innej branży, ale wciąż możesz pełnić ten sam rodzaj funkcji. Aby zrozumieć specyfikę swoich umiejętności w tej nowej branży, prawdopodobnie będziesz musiał przeprowadzić pewne badania.
Na przykład przechodząc z dyrektora marketingu w wydawnictwie do firmy informatycznej.
3. Zmiana ścieżki kariery przedsiębiorczej
Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć własny biznes. Faktycznie, założycielom w średnim wieku zakładającym swoje firmy, najczęściej udaje się osiągnąć sukces. Nawet w branży technologicznej w wieku 50 lat masz 2,8 raza większe szanse niż w wieku 25 lat na założenie rentownej firmy.
Konsulting, praca jako wolny strzelec i zawieranie umów pozwoli Ci zostać własnym szefem, nawet jeśli zakładanie firmy z innymi pracownikami nie jest Twoim powołaniem.
Na przykład zacząłem pracować jako wolny księgowy, zajmując się rozliczaniem podatków różnych klientów prywatnych.
4. Zmiana kierunku kariery na dwa razy
Obejmuje zmianę pracy i sektorów, dlatego krzywa uczenia się zazwyczaj jest bardziej wyraźna. Prawdopodobnie już będziesz w stanie zapewnić różnym stanowiskom i sektorom wiele umiejętności twarde i miękkie.
Na przykład po latach praktyki prawniczej ktoś decyduje się zostać aktorem głosowym.