Przewodnik z przykładami i wskazówkami dla kontaktowania się z rekruterami na LinkedIn
Rekrutowanie poprzez LinkedIn – przewodnik
W trakcie poszukiwań pracy warto skorzystać ze wszystkich dostępnych zasobów.
Możesz być już zaznajomiony/-a z takimi narzędziami internetowymi jak ChatGPT, kreatorami CV czy platformami do poszukiwania pracy. Nawiązanie kontaktu z rekruterami w celu poszukiwania potencjalnych możliwości jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki profesjonalnym platformom mediów społecznościowych, takim jak LinkedIn.
Chłodny kontakt może wydawać się inwazyjny, ale tak naprawdę pomaga rekruterom w pracy, poszerzając bazę kwalifikowanych kandydatów. Dodatkowo, Twoje szanse na znalezienie pracy poprawią się, jeśli będziesz wiedział/-a, jak skontaktować się z rekruterem na LinkedIn.
Znajdź rekrutera na LinkedIn, dowiedz się, jak się z nim skontaktować i co robić dalej. Produktywna współpraca może pomóc Ci powiększyć swoją sieć kontaktów oraz znaleźć pracę szybciej. Już za chwilę kolejna wiadomość może okazać się Twoim biletem do nowej możliwości kariery.
Dlaczego warto korzystać z LinkedIn?
Budowanie sieci kontaktów jest niezbędne zarówno podczas aktywnego, jak i biernego poszukiwania pracy, a LinkedIn to doskonałe narzędzie do tego celu. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją karierę, czy zmieniasz ścieżkę zawodową, LinkedIn to najlepsze miejsce do kontaktowania się z rekruterami ze względu na swoją popularność i łatwość użytkowania.
Jobvite wykazało, że aż 72 procent rekruterów korzysta z LinkedIn do znalezienia obiecujących kandydatów, przy czym 67 procent z nich wyraziło zaufanie do jakości osób znalezionych na tej stronie. Co więcej, co minutę, osiem osób, które umieszczają swoje CV na LinkedIn, znajduje zatrudnienie.
Możesz nawiązać kontakt z rekruterami i zapytać o potencjalne stanowiska pracy, łącząc się z nimi. Wysłanie wiadomości na LinkedIn do potencjalnego pracodawcy po złożeniu aplikacji pokazuje, że interesujesz się danym stanowiskiem i chcesz dowiedzieć się więcej o branży. Tutaj widoczna jest Twoja umiejętność klarownego wyrażania swoich myśli na piśmie, wraz z entuzjazmem i zaangażowaniem.
Ustal swoją własną ścieżkę zawodową.
Opracuj strategię na przyszłość w zakresie twojego ruchu zawodowego. Szkolenie może dostarczyć Ci klarowności, pewności siebie i kierunku, których potrzebujesz, by podążać za nowymi możliwościami, rozwijać umiejętności lub poradzić sobie z dużym wyzwaniem.
Znajdź mentora
Zanim spróbujesz znaleźć rekrutera na sieci, powinieneś poznać ograniczenia LinkedIn oraz zalecane praktyki.
Znajdź granice swojej wiadomości
InMail, narzędzie do wysyłania wiadomości w LinkedIn, kontroluje sposób, w jaki użytkownicy mogą się ze sobą kontaktować. Wiadomości bezpośrednie lub między połączeniami mogą być wysyłane przy użyciu darmowego konta. Musisz najpierw wysłać prośbę o połączenie, zanim będziesz mógł/mogła skontaktować się z kimś spoza swojej sieci zawodowej.
Jeśli chcesz móc wysyłać wiadomości do każdej osoby na LinkedIn za pomocą LinkedIn InMail, musisz uaktualnić swoje konto do planu Premium. Jednak z tym planem wiąże się miesięczna subskrypcja; jeśli nie jesteś pewny/-a, czy chcesz się zobowiązać, możesz przetestować usługę przez 30 dni za darmo.
Pamiętaj, że nawiązywanie kontaktów jest dobrym pierwszym krokiem nawet wtedy, gdy chcesz wysłać wiadomości do rekruterów w celu nawiązania połączeń. W ten sposób możesz być w kontakcie z nimi poprzez swoją sieć, nawet jeśli nie mają odpowiedniej oferty pracy.
Podnieś status profilu
Pierwszym krokiem rekrutera po otrzymaniu wiadomości lub zaproszenia do połączenia od Ciebie będzie przejrzenie Twojego profilu na LinkedIn, aby zapoznać się z Twoim doświadczeniem, umiejętnościami i charakterem. Zanim ktokolwiek inny zobaczy Twój profil, upewnij się, że wyróżnia się on, sprawdzając następujące elementy:
Aktualny lub poprzedni tytuł stanowiska i nagłówek, stosując branżowe słowa kluczowe
Obszerny opis zawierający listę kwalifikacji i umiejętności z użyciem czasowników działania
Szczegółowe doświadczenie zawodowe z dowodami
Najnowsze poparcia i rekomendacje
Upewnij się, że każdy może zobaczyć Twój profil, dostosowując ustawienia widoczności. Korzystając z ustawień ograniczonych do połączeń, efektywnie blokujesz potencjalnych rekruterów przed dostępem do Twojego profilu.
Znajdź agencję zatrudnienia
Powinieneś/-na zachować ostrożność, wybierając z jakimi rekruterami chcesz się połączyć na LinkedIn. Unikaj wysyłania takiego samego ogólnego listu do dziesiątek rekruterów; nie będą nimi zainteresowani.
Przy tworzeniu listy kontaktów bierz pod uwagę pożądanego pracodawcę lub obszar zatrudnienia, swoje miejsce zamieszkania (jeśli dotyczy) i aspiracje zawodowe. Potraktuj to jako okazję do spersonalizowania swojego doświadczenia rekrutacyjnego w kontekście swoich zawodowych celów.
Aby znaleźć rekruterów z branży:
Uruchom LinkedIn
Użyj paska wyszukiwania, aby wpisać swoją branżę oraz frazę “rekruter”.
Kliknij “Wszystkie filtry” na skraju paska nawigacji poziomej, aby zawęzić wyniki wyszukiwania do Twojego regionu. Następnie wybierz lub dodaj swoje miejsce zainteresowania.
Kliknij na “Pokaż wyniki”.
Aby znaleźć menadżerów zatrudnienia z konkretnych firm:
Stwórz zestawienie wszystkich grup, które Cię zaintrygowały.
Uruchom LinkedIn
Aby znaleźć kogoś z tej firmy na LinkedIn, wpisz po prostu jej nazwę w pole wyszukiwania w górnej lewej części witryny.
Wybierz “Wyświetl stronę”.
Przejdź do sekcji “Ludzie” pod danym tytułem.
Wprowadź popularne tytuły stanowisk dla rekruterów (np. kierownik ds. rekrutacji, szef działu rekrutacji, menadżer rekrutacji) do pola wyszukiwania.
Przejrzyj wyniki, aby dowiedzieć się, z kim warto się skontaktować.
Nie musisz przeprowadzać całego procesu poszukiwania pracy samodzielnie, ale skontaktowanie się z rekruterami na LinkedIn na własną rękę jest dobrym pomysłem. Porozmawiaj z kimś, kogo znasz, najlepiej z osobą pracującą w branży, w której się obracasz. Prawdopodobnie mogą Cię podłączyć z rekruterem lub co najmniej polecić kogoś. Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji i wsparcia, coach zawodowy może być świetną pomocą.
Przewodnik po nawiązywaniu połączeń z rekruterami na LinkedIn
Przyszedł czas, aby zacząć działać teraz, kiedy masz już listę nazwisk lub osób, z którymi chcesz się skontaktować.
Jeśli zainteresowany rekruter, którego chcesz skontaktować się na LinkedIn, nie korzysta z Twittera lub innej strony zawodowej, spróbuj najpierw skontaktować się z nim na innych mediach społecznościowych. W miarę jak będziesz z nim interakcjonować, być może zacznie Cię rozpoznawać i będzie bardziej skłonny do zaakceptowania Twojego zaproszenia do połączenia na LinkedIn.
Krok po kroku, jak wysłać zaproszenie do połączenia:
Znajdź najpierw profil konkretnego rekrutera, z którym chcesz się skontaktować.
Znajdź przycisk “Połącz” w sekcji Wstęp na stronie i kliknij na niego.
W oknie wiadomości kliknij na “Dodaj notatkę”.
Opracuj spersonalizowane pismo
Kliknij na “Wyślij zaproszenie”.
Spraw, by każdy znak w Twojej krótkiej wiadomości miał znaczenie, ponieważ zaproszenia do połączenia mają ograniczenie 300 znaków. Przedstaw się i zakończ krótkim zapytaniem o dalsze informacje, na przykład “Chciałbym/chciałabym dowiedzieć się więcej o firmie”. Podanie szczegółów na temat Twojego doświadczenia zawodowego lub ewentualnych luk w zatrudnieniu nie jest obowiązkowe. Upewnij się, że Twój profil zawiera wszystkie informacje, których rekruter może potrzebować, i że jest aktualny, ponieważ będą na niego patrzeć, aby dowiedzieć się więcej.