Umiejętności komunikacyjne pomagają Ci zrozumieć i być zrozumianym. Należą do nich jasna komunikacja, uprzejmy i pewny postawa, szacunek dla opinii innych oraz umiejętność publicznego przemawiania. Poprawa swoich umiejętności komunikacyjnych może zdynamizować Twoją karierę. Ten artykuł definiuje umiejętności komunikacyjne i sposób ich udoskonalenia.
Umiejętności komunikacyjne?
Dzielenie się i otrzymywanie informacji wymaga umiejętności komunikacyjnych. Należą do nich pisanie, mówienie, pisanie na klawiaturze oraz język ciała. Komunikowanie myśli, uczuć i zdarzeń może okazać się konieczne. Słuchanie, mówienie, obserwowanie i empatia to umiejętności komunikacyjne. Komunikacja w sposób osobisty, poprzez wideokonferencje, czy poprzez e-maile i listy wymaga pewnych umiejętności.
Przykłady umiejętności komunikacyjnych
Wiele umiejętności komunikacyjnych można wykorzystać w sposób zawodowy. Regularne ćwiczenia sprawią, że staniesz się pewnym komunikatorem. Wiele z tych talentów działa razem. Obejmuje to praktykowanie różnych technik komunikacyjnych w miarę możliwości. Może to mieć miejsce w pracy, w domu, z przyjaciółmi lub współpracownikami.
Niektóre umiejętności do zapamiętania:
Aktywne słuchanie
Dostosowywanie komunikacji do odbiorcy
Przyjaźń i pewność siebie
Udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej
Głośność i klarowność
Empatia, szacunek i język ciała
Reaktywność
Aktywne słuchanie
Aktywni słuchacze skupiają się na mówcy. Dobrzy aktywni słuchacze natychmiast zyskują szacunek współpracowników, ponieważ cieszą się uwagą podczas rozmowy. Może to sugerować, że zaangażowany słuchacz otrzymuje większą uwagę. Może to wydawać się łatwe, ale ta umiejętność jest trudna do opanowania. Aktywne słuchanie polega na skupieniu się na mówcy i unikaniu rozproszeń. Po rozmowie zadaj pytania, skomentuj lub zasugeruj.
Dostosowywanie komunikacji do odbiorcy
Potrzebne są sytuacyjne strategie komunikacyjne. Dla kluczowych umiejętności jest zrozumienie, kiedy i jak korzystać z tych umiejętności. Zwróć uwagę na swoją publiczność i styl komunikacji.
Możesz zdecydować się wysłać e-maila do potencjalnego pracodawcy zamiast odwiedzać jego biuro bez zapowiedzi. Poczta może być najlepszym sposobem komunikacji. Złożony materiał może być łatwiejszy do przekazania osobiście lub za pomocą wideokonferencji w pracy, niż w długim e-mailu.
Przyjazność
Przyjaźnie wymagają szczerości i zaufania. To samo dotyczy interakcji w miejscu pracy. Bądź radosny i otwarty w kontakcie z innymi. Spróbuj zrozumieć perspektywę kolegów i dlaczego ją przyjmują. Pytanie, jak się ma ktoś, uśmiechając się, gdy opowiada, czy chwalenie pracy, może pomóc Ci budować relacje z współpracownikami i przełożonymi.
Pewność siebie
Pewność siebie przyciąga uwagę. Pewni mówcy zyskują większą uwagę w pracy. Wiele rzeczy może sprawić, że będziesz wyglądać pewnie. Spróbuj nawiązać kontakt wzrokowy podczas mówienia lub usiąść prosto z otwartymi ramionami podczas słuchania. Przygotuj się z wyprzedzeniem, żeby dobrze sformułować swoje poglądy i odpowiedzieć na pytania. To zapobiega nerwowości.
Udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej
Mocni komunikatorzy szukają i akceptują krytykę, nie czując się zagrożeni. Informacje zwrotne nie powinny krytykować osoby, która je otrzymuje, a jedynie zadanie. Skup się na wyzwaniach i możliwych rozwiązaniach, aby dostarczyć ludziom przydatnych informacji zwrotnej.
Głośność i klarowność
Mów jasno i wyraźnie. Niekoniecznie krzycząc. Możesz komunikować się w różnych sytuacjach zmieniając głos. Ta umiejętność ma kluczowe znaczenie dla dobrej komunikacji. W niektórych kontekstach głośne mówienie jest niegrzeczne lub aroganckie. Jeśli mówisz zbyt cicho, ludzie stracą uwagę. Zanotuj warunki komunikacyjne, jeśli masz wątpliwości.
Empatia
Empatia oznacza rozumienie i dzielenie uczuć innych. Empatia może pomóc Ci zrozumieć i uspokoić czyjąś złość lub wściekłość. Jednak rozpoznawanie pozytywności i entuzjazmu może pomóc Ci zdobyć poparcie dla swoich pomysłów i celów.
Szacunek
Szacunek oznacza zrozumienie, kiedy należy brać udział w dyskusjach. Pozwolenie innym mówić bez przerwania w zespole czy grupie pokazuje szacunek. Szacunek w komunikacji oznacza trzymanie się tematu, zadawanie klarownych pytań oraz pełne odpowiadanie na pytania.
Znając język ciała
Komunikacja często odbywa się poprzez język ciała. Wyraz twarzy, kontakt wzrokowy i postawa to sygnały niewerbalne. Słuchaj tego, co ktoś mówi oraz ich sygnałów niewerbalnych. Udzielaj im pełnej uwagi, bez garbienia się czy wiercenia się. Podobnie, kiedy rozmawiasz, zwracaj uwagę na swój język ciała, aby przesyłać odpowiednie sygnały.
Reaktywność
Szybkie odpowiedzi zwiększają skuteczność odpowiedzi na rozmowy telefoniczne lub reakcje na e-maile. Sprytnym pomysłem jest ocenienie czasu odpowiedzi na e-maile. Dlaczego nie wykonać tego teraz, jeśli jesteś w stanie to zrobić w minutach? Jeśli zajmie to dłużej, odłóż, ale poinformuj kolegę, że niedługo zareagujesz. Podanie określonego czasu na odpowiedź również jest cenione.
Popraw swoje umiejętności komunikacyjne
Doświadczenie i praktyka mogą zwiększyć Twoje umiejętności komunikacyjne. Zacznij od swoich mocnych stron, ćwicz i je polepszaj:
Zaufaj komuś w ocenie swoich umiejętności komunikacyjnych. Zrozumienie obszarów do poprawy w komunikacji może pomóc ci je uporządkować.
Doskonal swoją komunikację. Wykorzystaj swoje długoterminowe wzorce komunikacyjne, gdziekolwiek to możliwe.
Warto rozważyć warsztaty komunikacyjne. Mogą być one online lub w grupach koleżeńskich w szkole lub na uczelni.
Rozwijaj swoje umiejętności komunikacyjne zarówno w pracy, jak i poza nią.
Umiejętności komunikacyjne w zakresie pracy
Istnieje wiele sposobów na skuteczną komunikację w pracy:
Komunikacja jasna. Proste komunikowanie unika nieporozumień, przyspiesza inicjatywy i pomaga innym zrozumieć Twoje cele. Udostępnij dalsze informacje tylko w razie potrzeby.
Ćwiczenie empatii. Komunikowanie się z współpracownikiem jest łatwiejsze, gdy rozumiesz ich uczucia, poglądy i cele. To buduje zaufanie.
Bądź asertywny. Bądź stanowczy, prosząc o podwyżkę lub odrzucając złą propozycję w celu osiągnięcia swoich celów.
Zachowaj spokój. Konflikt może prowadzić do emocjonalnej komunikacji. Zwracaj uwagę na swoją mowę i język ciała.
Czytaj i używaj języka ciała. Komunikacja w miejscu pracy opiera się na języku ciała. Ludzie mogą mówić jedno, a zachować się inaczej.
Dobra komunikacja podczas składania aplikacji o pracę
Napisanie dobrego CV pokazuje umiejętności komunikacyjne. Sformatuj swoje CV właściwie i sprawdź błędy ortograficzne i gramatyczne. To samo dotyczy listów motywacyjnych. Podaj przykłady, kiedy korzystałeś z umiejętności komunikacyjnych, aby odnieść sukces. Jest to istotne, jeśli praca wymaga określonych umiejętności komunikacyjnych.
Twój list motywacyjny powinien być zwięzły, dobrze napisany, wolny od błędów i dopasowany do pracy.