Budowa fabryki dla chińskiej firmy produkującej samochody elektryczne BYD została wstrzymana przez władze brazylijskie po odkryciu ponad 160 chińskich obywateli przebywających w warunkach “podobnych do niewolnictwa”.
Robotnicy, którzy pracowali na placu budowy w północno-wschodnim stanie brazylijskim Bahia, zostali zmuszeni do pracy przez nadmiernie długi czas, czasami nawet przez siedem kolejnych dni, i mieszkali w warunkach “poniżających”.
Robotnicy, zatrudnieni przez kontrahenta o nazwie Jinjiang Construction Brazil, rzekomo nie mogli opuszczać miejsca pracy bez zgody i ponad 100 z nich miało skonfiskowane paszporty. Robotnicy zostali zwerbowani w Chinach i przeniesieni do Brazylii.
Miejsce było pod obserwacją prokuratury pracy od listopada. “Odkryliśmy, że praca tych 163 pracowników była wykonywana w warunkach przypominających niewolnictwo” – oświadczyła lokalna prokuratura pracy podczas konferencji prasowej w poniedziałek.
“Środowisko pracy nie spełniało minimalnych norm bezpieczeństwa” – podano dalej.
W Brazylii warunki podobne do niewolnictwa obejmują przymusową pracę, dehumanizujące warunki pracy, długie godziny pracy zagrażające zdrowiu pracowników, niewolnictwo długów (gdzie jednostka jest zmuszona do pracy na spłatę długu, a nie dla wynagrodzenia), a także wszelką pracę naruszającą godność człowieka.
W trakcie dochodzenia odkryto, że ponad 600 pracowników było zmuszonych spać na prymitywnych łóżkach bez materacy, a korzystali oni z ośmiu przenośnych toalet znajdujących się w “opłakanym stanie” i pozbawionych papieru toaletowego oraz wody.
Żywność była przechowywana w niehigienicznych warunkach w bliskiej odległości od toalet z powodu braku kuchni. Ponadto, przygotowane posiłki leżały na podłodze, narażone na brud, i nie były przechowywane w lodówce. Większość pracowników była zmuszona spożywać posiłki leżąc na swoich materacach.
Prokuratorzy stwierdzili, że warunki zakwaterowania “pokazywały zatrważający obraz upadku i niedostateczności”.