Siedem rodzajów przerw w karierze zawodowej
Najpierw uporządkujmy narrację: przerwy w karierze zawodowej nie zawsze są szkodliwe.
Wielu ludzi uważa, że przerwy w karierze są ostrzeżeniem, które odstrasza potencjalnych pracodawców i sprawia, że odrzucają aplikacje. Powoduje to, że osoby poszukujące pracy stają się zdezorientowane i wątpią w konstrukcję swojego CV.
Tak naprawdę jednak przerwa w karierze zawodowej nie zawsze musi być czynnikiem decydującym. Coraz bardziej świadomi częstotliwości przerw w karierze są rekruterzy i menedżerowie rekrutacyjni. Chociaż musisz poświęcić pewien czas, aby zastanowić się, w jaki sposób pokazać swoje przerwy w CV, to nadal możesz zdobyć dobrą pracę. Ludzie to robią codziennie. Możesz nawet uznać przerwę w pracy za korzystną.
Musisz zrozumieć, że nie jesteś jedyną osobą, która kiedykolwiek miała przerwę w karierze zawodowej. Niemal 62% z ponad 23 000 pracowników w 2022 roku według badania LinkedIn miało przerwę w karierze zawodowej w pewnym momencie swojego życia. Ponadto, 35% respondentów powiedziało, że chcieliby przerwać swoje kariery w ciągu najbliższych lat.
Na początku zdefiniujmy, czym są przerwy w karierze zawodowej i jakie rodzaje możesz napotkać, aby poczuć się z nimi bardziej komfortowo.
Co to są przerwy w karierze?
Przerwa w karierze to okres czasu, który obejmuje twoja historia zawodowa, gdy nie byłeś zatrudniony na etat lub nie uczestniczyłeś w edukacji. Albo inne niezmienne okoliczności decydowały za ciebie, albo świadomie zdecydowałeś się na przerwę w karierze.
Nie jesteś jedyną osobą, która miała przerwę zawodową lub coś niepokojącego z nią związane. Zacznij rozumieć, że każdy podąża inną ścieżką zawodową, więc praca bez przerw w karierze nie jest realistyczna.
Pomoże ci to poczuć się spokojniej z przerwą w karierze zawodowej niż z wstydem lub irytacją.
Możesz nawet znaleźć pewne zalety w przerwie w karierze zawodowej. Może dać ci to czas na skoncentrowanie się na określonych aspektach swojego życia osobistego lub na ponowne skoncentrowanie się na swoich celach i sposobach ich osiągnięcia. Patrzenie na swoją przerwę w karierze z pozytywnym nastawieniem i perspektywą może pomóc ci zdobyć następną pracę.
Zacznij kierować swoją wybraną ścieżką zawodową. Twój następny krok zawodowy wynika z strategii. Coaching może pomóc ci zyskać klarowność, pewność siebie i kierunek, niezależnie od tego, czy skupiasz się na podnoszeniu swoich umiejętności, eksplorowaniu nowych możliwości czy negocjowaniu znaczącej zmiany.
Znajdź swojego coacha.
## Siedem różnych przerw w karierze
Powód, dla którego jedna osoba ma przerwę w karierze, prawdopodobnie jest inny dla innej osoby. Szybko odkryjesz, że każdy opuszcza świat zawodowy z różnych powodów.
Oto siedem różnych rodzajów przerw w karierze, z którymi warto się zapoznać:
– Przerwa na wychowanie dzieci
– Zwolnienie z pracy lub zwolnienie, szczególnie na niestabilnych rynkach pracy (takich jak recesja czy epidemia COVID-19)
– Przerwa z powodów osobistych
– Poszukiwanie zmian zawodowych
– Ukończenie dodatkowych certyfikatów, kursów lub innych szkoleń w celu rozwijania umiejętności
– Radzenie sobie z własnymi problemami zdrowotnymi
– Opieka nad członkami rodziny
Przerwy w karierze mogą być dokładnie tym, czego ludzie potrzebują, aby ożywić swoje kariery i zmienić swoje podejście do pożądanych celów. Mogą one stanowić różnicę między wypaleniem zawodowym a stawianiem na pierwszym miejscu swojego zdrowia osobistego. Po przerwie w karierze zawodowej 53% respondentów LinkedIn twierdzi, że czują się bardziej energiczni i pozytywnie nastawieni do swojej pracy.
Spośród setek, jeśli nie tysięcy aplikantów Jennifer Shappley, wiceprezes globalnego rekrutacji w LinkedIn, przeprowadziła rozmowy kwalifikacyjne, coraz więcej z nich bierze przerwy w karierze zawodowej dla własnej korzyści osobistej.
Różne przerwy w karierze niosą różne trudności w naszym życiu. Coach BetterUp zaoferuje ci wsparcie, którego potrzebujesz, aby opracować plan na poprawienie swojego samopoczucia, rozwinięcie kariery, doskonalenie umiejętności przywódczych i wiele więcej.
## Jak uzasadnić przerwę w karierze?
Musimy poznać najlepsze metody wyjaśnienia przerw w karierze, ponieważ znamy typowe przyczyny ich wystąpienia. Powinniśmy przedstawić je w taki sposób, aby nie utrudniały naszej wyszukiwania pracy, nie próbując ich ukryć.
Cztery strategie pomogą ci przygotować się do wyjaśnienia swojej przerwy w karierze:
1. Przygotuj się, aby opowiedzieć swoją historię.
Nie tylko będziesz musiał omówić swoją historię zawodową w swoim liście motywacyjnym i CV. Menedżer rekrutacyjny może zadawać specyficzne pytania szczególnie dotyczące twojej przerwy w karierze, gdy pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej.
Zastanów się z wyprzedzeniem, jak chciałbyś odpowiedzieć na te pytania, aby uniknąć zakłopotania. Przygotuj się do intencjonalnego przedstawienia siebie. Zacznij od tego, co chcesz przekazać, zamiast od szczegółów chronologicznych, zastanawiając się, co menedżer rekrutacyjny powinien o tobie wiedzieć. Jeśli menedżer rekrutacyjny będzie prosił o więcej informacji, nie powinieneś być zbyt zaskoczony, ponieważ twój list motywacyjny może je jedynie zarysować.
Zanim rozpocznie się dyskusja, być może wskazane będzie rozważenie, jak przedstawiasz przerwę w karierze i przetestowanie jej z niezależnym obserwatorem.
2. Pozostań w dobrym nastroju.
Powtórzymy: twoja przerwa w karierze nie jest alarmująca. Może ona oznaczać coś pozytywnego; dlaczego więc nie zachować tego optymistycznego podejścia? Podkreśl czas, który spędziłeś z dala od swojej profesji na wolontariacie lub nauce nowych umiejętności. Opowiedz o tym, jak czas, który spędziłeś z dala od pracy, zainspirował nowe cele zawodowe i pozwolił ci realizować cele osobiste.
Opowiedz o korzyściach z odbycia stażu nieodpłatnego, jeśli taki odbyłeś. Porozmawiaj z rodziną o tym, co odkryłeś o sobie, spędzając z nimi czas.
Twoja przerwa w pracy to moment nauczania. Nabyłeś nowe pomysły i umiejętności do zastosowania w nowej pracy, nawet jeśli to, czego się nauczyłeś, było niezwiązane z twoją dziedziną pracy czy biznesem.
3. Dostosuj to do stanowiska pracy.
Połącz wszystko, co zrobiłeś lub doświadczyłeś z pozycją, którą chcesz otrzymać. Wszystko, co uważasz za istotne dla tego, co będziesz robić, pomoże ci lepiej przedstawić siebie swojemu potencjalnemu pracodawcy. Tworzenie powiązań między twoimi kwalifikacjami a wymogami pracy jest zazwyczaj korzystne; dlatego zastanów się nad umiejętnościami, które zdobyłeś w trakcie tego okresu.
Załóżmy na chwilę, że w dużej mierze wolontariuszowałeś podczas swojej przerwy w pracy. Jeśli praca, którą szukasz, wiąże się z dużą ilością działań non-profit, będziesz bardziej zgodny z wartościami i celami tej firmy. Podkreśl w swoim liście motywacyjnym to, co kochasz, jak to rozwijało pasję, lub jak wykorzystałeś to do odkrycia swojego powołania.
4. Bądź pewny i własny.
Zakładanie, że brak pracy na początku może być nieco niezręczne. Nie jest to jednak usprawiedliwienie dla unikania jego przyznania. Rekruterzy oczekują, że będziesz śmiało i zdecydowanie opowiadał o wydarzeniach w swoim życiu. Jeśli spróbujesz ukryć swoją przerwę w karierze, będą bardziej skłonni szukać dodatkowych szczegółów, aby dowiedzieć się więcej na jej temat. Dlatego od samego początku bądź pewny siebie.
Uwaga: Unikaj nadmiernego przesadzania lub łączenia go zbyt ścisłym z wymaganiami nowej pracy. Podkreślaj zdolności przenośne oraz zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami, samoświadomość oraz umiejętności interpersonalne, które mogą wyniknąć z przerw w twojej karierze. Bądź po prostu ostrożny i szczery; unikaj tworzenia złożonych, technicznie brzmiących etykiet dla obowiązków, które wykonywałeś.