Mała rozmowa w pracy przynosi wielkie korzyści. Dzielenie się swoimi zainteresowaniami, celami i ambicjami wzmacnia wirtualne oraz hybrydowe zespoły.
Nawiązywanie więzi z kolegami z pracy nie polega na podawaniu sobie “piątek”. Chodzi o to, aby być sobą w pracy, wyrażać swoje prawdziwe ja.
Silne więzi osobiste między zespołami zazwyczaj przekładają się na poprawę wyników.
Głęboka relacja zostaje wzmocniona poprzez przeznaczenie czasu na omówienie tematów takich jak wspólne cele zespołu, oczekiwania względem siebie nawzajem oraz to, co sprawia, że czujesz się spełniony poza pracą.
Każda firma opiera się na bazie relacji międzyludzkich. I nie trzeba być inżynierem budownictwa, aby zrozumieć, że siła Twojego domu jest ograniczona przez jego fundament. Wystawiasz się na niebezpieczeństwo, jeśli uważasz, że więzi i poczucie przynależności to tylko słabe pojęcia, które można odłożyć na później.
Liderzy powinni tworzyć środowisko, w którym jednostki doceniają swoje ludzkie aspekty, jednocześnie będąc wydajnymi i kompetentnymi w pracy. Odważę się wysunąć hipotezę, że dobrym początkiem nie jest nazywanie ludzi “zasobami”. Skąd jednak pójdziemy dalej?
Moją jednowyrazową odpowiedzią jest przynależność. Poczucie bezpieczeństwa i łączności w pracy – zwłaszcza gdy nie jesteśmy tam fizycznie – jest absolutnie niezbędne. Jest to również bardzo trudne. Nasi koledzy, których osobiście nie poznaliśmy, są tutaj z nami. Głębsze więzi wciąż się rozwijają, prawdopodobnie. Według niedawnej ankiety Atlassian, 37 procent respondentów twierdzi, że nie mogą oni zagłębiać się w nowe zadania ani wyrażać siebie w pełni, podczas gdy 56 procent uczestników wskazało, że ich zespół jest słabo powiązany na poziomie osobistym. To smutna wiadomość dla ogólnej wydajności i potencjału innowacyjności zespołu.
Jak więc rozbić ten orzech? Nie jestem pewien, ale mam wystarczająco obserwacji, aby mieć pewne poglądy warte omówienia.
Chodzi o zdolność do bycia szczerym i być może trochę wrażliwym. Teraz, gdy praktycznie nie widzimy się fizycznie tak często, jak dawniej (jeśli w ogóle), sądzę, że łączność i poczucie przynależności to bardziej o to, aby być zauważanym w przenośni. Chodzi o:
Nie czucie, że musisz przyjmować różne “persony” w pracy i pozwolić swojemu “prawdziwemu” ja wyłonić się spod okładki dopiero, gdy zamkniesz laptopa.
Pogłębianie rozmów o swojej pracy. Wyraźne wyrażanie przeciwstawnych opinii (oczywiście) bez obawy o kłopoty.
Koledrzy, z którymi lubisz rozmawiać.
Zawsze tak było, sądzę. Po prostu mówiąc, radosne “piątki” i uśmiechy oraz ogólna radość płynąca z kontaktu fizycznego były tak wypełniające w Czasy Przednich™, gdy więcej z nas odwiedzało biuro codziennie, że nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy od nich zależni. Każdy z tych kontaktów osobistych, przypadkowe rozmowy, luźne przyjaźnie rozwijały się naturalnie w czasie. Czas odnaleźć źródło tlenu, do którego możemy sięgnąć, gdy trzymaliśmy wspólnie oddech ponad dwa lata.
Cztery metody wspierania harmonii w zespołach na odległość
Z tego, co wiem, bardzo niewielu liderów prawdziwie opanowało to. Wiemy, że silne zespoły wywodzą się z więzi międzyludzkich i że te zespoły pomagają firmie działać bardziej zyskownie. Ponadto dobrze znane są cechy udanych zespołów:
Są dla siebie stworzone.
Wiedzą, w jaki sposób ich wysiłki przyczyniają się do całościowego obrazu.
Ich otoczenie jest psychicznie bezpieczne.
Ich współpraca jest kształtowana przez wspólne tradycje i rytuały.
Ich interakcje o wysokiej jakości pomagają pogłębić więzi osobiste.
Osiągnięcie tego bez polegania na byciu fizycznie blisko jest wyzwaniem. Te strategie pomogą Ci zacieśnić więzi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zespołu, niezależnie od tego, w jakim stopniu zdrowia zespołu się znajduje.
1. Skup się celowo na poznawaniu siebie nawzajem.
Zazwyczaj wypełniamy swoją niewiedzę domysłami. To w naszej ludzkiej naturze. Robimy to jednak zazwyczaj ze złymi założeniami. Dlatego pierwszym krokiem jest zadawanie podstawowych pytań i uważne wysłuchiwanie odpowiedzi ze zdrowym rozsądkiem i otwartym sercem. Uważam, że te kilka gier Atlassian Team Playbook jest tu bardzo pomocne.
Mój podręcznik użytkownika – Możesz zamieścić w nim informacje o swoich preferowanych godzinach pracy, tym, w jaki sposób chcesz otrzymywać informacje, w jaki sposób najlepiej uczysz się oraz absurdalne rzeczy jak ulubiony animowany.gif. To nie tylko pomoże Twoim kolegom poznać Twój styl pracy i osobowość, ale proces rozmyślania o tym wszystkim pozwoli Ci lepiej poznać samego siebie.
Umowy o pracę: Wspólnie spiszecie listę oczekiwań i umów, które pomogą Wam efektywniej współpracować i unikać nieporozumień. Traktuj ten proces jako ujęcie w formie kodeksu waszej kultury zespołowej. (Co oznacza, że warto to odnawiać za każdym razem, gdy zmienia się skład zespołu.)
Ten godzinny kurs ma na celu zdefiniowanie ról i obowiązków oraz wyeksponowanie obszarów wymagających bardziej szczegółowego omówienia. Wszystko to należy zarejestrować w stylu…