Za sprawą badań przeprowadzonych przez IBM i Narodową Federację Detaliczną wynika, że połowa klientów w USA jest gotowa zapłacić premię za produkty przyjazne dla środowiska. Ponadto 62% konsumentów jest otwartych na zmianę wzorców zakupowych w celu zmniejszenia swojego wpływu na planetę.
W ciągu ostatnich pięciu lat 85% konsumentów na całym świecie dokonało zmian w swoich wzorcach zakupowych, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko.
W odpowiedzi na tę rosnącą popyt klienci, firmy przykładają znacznie większą wagę do swoich procedur ESG.
Prawie osiemdziesiąt procent sklepów, które zainwestowały w inicjatywy zrównoważonego rozwoju, odczuwa, że lojalność ich klientów wzrosła w wyniku tych działań, wynika z przeprowadzonej ankiety w 2022 roku.
Jednakże badanie McKinsey’a wskazało, że wyniki finansowe dla firm mogą jeszcze nie być zbyt zachęcające.
Tylko 22% osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że w ciągu ostatnich pięciu lat ich inicjatywy zrównoważonego rozwoju przyniosły jakiekolwiek korzyści.
Jednakże badanie pokazało, że firmy są optymistycznie nastawione co do przyszłości.
Czterdzieści procent osób ankietowanych uważa, że ich wysiłki będą miały umiarkowany do duży wpływ w ciągu najbliższych pięciu lat.
Według badania McKinsey’a, przyszłe inicjatywy zrównoważonego rozwoju mają największy wpływ na sektory energii elektrycznej i transportu.
Gospodarka cyrkularna to inny termin używany w kręgach zawodowych do opisu projektów ESG.
Od 2020 roku zainteresowanie pojęciem “gospodarki cyrkularnej” wzrosło o 111%.
Obecny globalny system to tzw. “gospodarka liniowa”, w której firmy pozyskują surowce z ziemi, a konsumenci następnie wyrzucają je jako śmieci.
Z kolei celem gospodarki cyrkularnej jest przedłużenie życia użytecznego surowców i gotowych produktów.
Według Światowego Forum Ekonomicznego firmy mogłyby zaoszczędzić rocznie 1 bilion dolarów, inwestując w recycling i ponowne wykorzystywanie materiałów.
Brytyjska firma odzieżowa Teemill to jedno z przedsiębiorstw, które przyjęły zasady gospodarki cyrkularnej.
Taktyka biznesowa firmy jest wyraźnie skoncentrowana na zrównoważonym rozwoju, a firma oferuje usługi druku na żądanie na koszulkach dla firm.
Teemill pozwala każdemu przedsiębiorcy stworzyć projekt koszulki i sklep internetowy.
Teemill zajmuje się drukiem i dostarczaniem koszulek zamawianych przez klientów.
Klienci mogą łatwo zwrócić swoje koszulki do Teemill dzięki kodowi QR na metce. Firma następnie przędzie świeżą przędzę z organicznego materiału odzyskanego z odzieży.