Rekrutacja zakończy się w momencie, gdy rekruter lub menedżer ds. zatrudnienia zaoferuje pracę wyłonionemu kandydatowi. Ta rozmowa zwykle obejmuje chwalenie kandydata, zaoferowanie mu pracy oraz pytanie, czy jest nadal zainteresowany i czy ma jakieś pytania. Podejście do tej rozmowy w odpowiedni sposób może zwiększyć szanse na przyjęcie pracy przez kandydata. W niniejszym artykule zdefiniowano ofertę pracy, opisano, jak ją złożyć preferowanemu kandydatowi i dostarczono szablon oraz scenariusz tej interakcji.
Oferta pracy?
Oferta pracy to zaproszenie do pracy dla pracodawcy. Pracodawcy mogą przedstawić nieformalne lub formalne umowy ustnie lub na piśmie. Kandydat może zaakceptować, odrzucić lub negocjować ofertę pracy.
Jak zwiększyć skuteczność ofert pracy
Podczas oferowania pracy swojemu potencjalnemu pracownikowi zastosuj te kroki i odnieś sukces:
1. Skontaktuj się szybko
Po wyborze kandydata działaj natychmiast. Wymaga to natychmiastowego zadzwonienia do kandydata. Możesz w ten sposób zmniejszyć szanse kandydata na przyjęcie innej oferty.
2. Zadzwoń do kandydata
Podczas dzwonienia skorzystaj z numeru telefonu podanego przez kandydata w aplikacji. Jeśli kandydat nie odbierze, zostaw wiadomość prosząc o kontakt. Na tę wiadomość głosową może być odpowiedź mailowa. Rozważ późniejsze zadzwanianie.
3. Wyraź swoje emocje
Radośnie powitaj kandydata przez telefon. Po powitaniu dostarcz swoją ofertę i pochwal się jego wynikiem rozmowy, doświadczeniem i kwalifikacjami. Zapytaj, co myśli o ofercie.
4. Uzasadnij swój wybór
Wyjaśnij kandydatowi, dlaczego wybrałeś go spośród innych. Podkreśl jakieś istotne doświadczenia lub umiejętności, które wpłynęły na twój wybór. Możesz nawet opisać cechy ich osobowości, które ci się podobały.
5. Omów wynagrodzenie i benefity
Następnie potwierdź wynagrodzenie oferowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zapewnia to, że kandydat rozumie ofertę pracy. W tej fazie można także podkreślić dodatkowe korzyści firmy, aby podkreślić doskonałość oferty.
6. Ustal odpowiedź
Po wyjaśnieniu oferty daj kandydatowi czas na odpowiedź. W tym momencie kandydat może przyjąć lub odrzucić ofertę. Mogą też potrzebować dodatkowego czasu na podjęcie decyzji. Jeśli tak, podaj im harmonogram decyzji.
7. Sprawdź, czy są jeszcze pytania
Niezależnie od ich odpowiedzi, zapytaj, czy mają jeszcze pytania. To wyjaśnia ewentualne wątpliwości. Podaj kandydatowi swoje dane kontaktowe w przypadku jakichkolwiek pytań.
8. Napisz swoją ofertę
Po tym, jak kandydat ustnie zaakceptuje, przedstaw mu ofertę pisemną. Potwierdza to wszystko, o czym rozmawialiście przez telefon, w tym istotne elementy takie jak wprowadzenie nowego pracownika. Kandydaci podpisują i zwracają pisemną ofertę do firmy rekrutacyjnej po przeczytaniu i zaakceptowaniu jej. Dzwoniąc do kandydata, potwierdź, kiedy dostarczysz pisemną ofertę i termin zwrotu.