Kultura pracy mówi pracownikom, jakie nawyki, oczekiwania i problemy są ważne dla firmy. Zmienia się i rozwija wraz z okolicznościami.
“Ciągle rozwijające się, żywe coś”, powiedział JC Herrera, dyrektor generalny CrowdStrike dla Built In. “Ludzie muszą zrozumieć kulturę, aby wykonywać swoją pracę”.
Kultura różni się od podstawowych wartości, które rzadko się zmieniają. Gdy CrowdStrike rozrósł się z poniżej 400 do ponad 4 500 pracowników, zmienił swoje fundamentalne przekonania. Herrera powiedział, że jego obsesja na punkcie klientów, innowacji oraz przekonanie, że wszystko jest możliwe wspólnie, nigdy się nie zmieniły.
“Wróciliśmy do początku w tej sprawie, i chociaż nasze pierwotne wartości są mniej więcej takie same, stały się o wiele bardziej zorganizowane pod względem tego, jak o nich rozmawiamy” – powiedział Herrera.
Tworzenie Pozytywnej Kultury Pracy
Większość osób może stwierdzić, czy kultura firmy odpowiada im w niecały miesiąc, a wielu w ciągu tygodnia. Wprowadzenie autentycznych zmian kulturowych musi zacząć się teraz.
1. Ustal Podstawowe Wartości
Najpierw zdefiniuj swoje wartości. Powinny one leżeć u podstaw wszystkiego, co firma robi. Poświęć czas na dostosowanie kierownictwa, długoletnich pracowników i przedstawicieli HR, aby każdy mógł wnieść swój wkład. Twoje wartości powinny odzwierciedlać kulturę firmy i długoterminowe cele w prostym skrócie.
2. Przyjmij Kulturę Pracy
Rozważ pożądaną kulturę pracy. Zastanów się nad układem biura i częstotliwością interakcji pracowników z przełożonymi, współpracownikami i szefostwem. Na tej podstawie można stworzyć zasady i procedury umożliwiające te interakcje i doświadczenia pracownicze.
3. Określ Cele Działów
Zapewnij każdej drużynie cele, na które mogą pracować. To będzie kierować indywidualną wydajnością i inspirować teamwork. Pozwól na feedback, aby zmieniać kwoty i KPI.
Jeśli drużyna zawsze osiąga swoje cele bez większego wysiłku, możesz chcieć zmienić ich cele, aby zwiększyć wyniki.
4. Komunikuj Cele Organizacyjne
Oprócz celów działowych, upewnij się, że wszyscy rozumieją długoterminowe cele firmy. Będzie to promować profesjonalne dążenia. Posiadanie motywacji poza kwartalnymi celami pokaże wkład każdej roli w osiągnięcie celów firmy.
5. Wspieraj Inkluzję i Różnorodność
Witaj z różnorodnością pracowników i celebrowaniem ich unikalności, aby stworzyć dobre, inkluzywne miejsce pracy. Zachęcaj pracowników do udostępniania swoich zaimków, aby promować język inkluzywny, i rozważ założenie komitetu ds. różnorodności. Współpracuj z działem HR, aby uwzględnić różnorodność w planie rekrutacyjnym i utrzymuj różnorodność i integrację na pierwszym planie, gdy firma się rozrasta.
6. Zachęcaj wszystkich pracowników do dzielenia się pomysłami
Bez względu na ich pozycję biznesową, każdy powinien czuć się szanowany i wysłuchany. Stażyści są lepsi niż pełni delegaci, a nowi pracownicy przynoszą nowe pomysły. Pozwól każdemu pracownikowi zasiąść przy stole i swobodnie przedstawiać swoje pomysły – nigdy nie wiesz, skąd może pochodzić następny wielki pomysł.
7. Wprowadź Zero-Tolerancję
Zdrowa kultura pracy pozwala pracownikom rozmawiać o trudnościach w i poza miejscem pracy i uzyskać pomoc i zasoby, których potrzebują. Pracownikom HR zapewnij elastyczne godziny, by mogli spotykać się z pracownikami prywatnie, i rozważ zorganizowanie anonimowej linii wsparcia w przypadku wykrycia przejawów nękania seksualnego w miejscu pracy.
8. Opracuj Program Rozpoznawania Pracowników
Nagradzaj najlepszych wykonawców. To zmotywuje pracowników do dalszego dobrego działania i sprawi, że poczują się docenieni. Zainspiruje także ich współpracowników do działań na wyższym poziomie, tworząc przyjazną kulturę konkurencji, która zwiększa wydajność.
9. Korzystaj z Feedbacku Pracownika
Myśl inaczej o feedbacku. Zamiast uważać, że oznacza to, że robisz coś źle, rozważaj to jako dowód, że personel tak bardzo dba o sukces firmy, że chce pomóc. Przynoszą swoje problemy do ciebie, abyś mógł się nimi zająć, zamiast czekać i opuszczać firmę.
10. Bądź Elastyczny
Pracownicy nie powinni martwić się o poświęcanie czasu na sprawy osobiste czy zobowiązania. Znalezienie kompromisów zamiast oczekiwania od pracowników poświęcenia swojego życia prywatnego na rzecz produktywności może przynieść ci ich szacunek. Elastyczne grafiki mogą także przyciągać najlepszych kandydatów – 81% osób poszukujących pracy i pracowników na pełny etat preferuje pięciodniowy tydzień pracy.
11. Bądź Szczery
Twoje kierownictwo powinno ufać zaangażowanym osobom, które oddają się sukcesowi firmy. Zachęcaj liderów działów, managerów i członków zespołu do otwartej komunikacji. Stworzy to dobre miejsce pracy, gdzie ludzie czują się wysłuchani i szanowani. Rozważ comiesięczne spotkanie otwarte oraz okresowe wewnętrzne newsletter, aby omówić ważne informacje z personelem.
12. Organizuj Wydarzenia Społeczne
Ludzie pragną kontaktów społecznych. Zachęć pracowników do poznawania się na miejscu pracy i poza nią, aby budować znaczące relacje. Ułatw pracownikom spotkanie się na hybrydowym piątkowym happy hour w biurze i zachęć pracowników zdalnych do udziału online. Rozważ, jakie imprezy mogą być atrakcyjne dla twojego personelu podczas burzliwego brainstormingu nad nowymi koncepcjami kultury pracy.
Niektóre “rób i nie rób” w Kulturze Pracy
1. Unikaj Pracowych Obiadów
Pozwolenie pracownikom na wyłączenie komputerów na 30 minut do godziny dziennie poprawia kulturę pracy, nawet jeśli przerwy na lunch nie są wymagane. Oczekiwanie od zespołu, że przez osiem godzin bez przerw będą produkować doskonałą pracę, jest nierealne i szkodliwe. Dodatkowo sugeruje, że pracownicy są wartościowi tylko ze względu na swoją wydajność. Regularne przerwy poprawiają koncentrację i wydajność.
2. Nie Przezgrzewaj Spotkań Jeden na Jeden
Szanuj indywidualne spotkania z pracownikami, nawet jeśli coś innego się pojawi. Pokazuje to, że doceniasz czyjś czas i dbasz o ich zdanie.
3. Spraw, aby trudno było niezaangażowanym pracownikom pozostać
Zaangażowany personel pomoże twojej firmie osiągnąć sukces, ale niezaangażowani pracownicy spowolnią ją. Wycofaj członków zespołu, którzy utrudniają sukces, aby omówić ich działania. Jeśli brak poprawy po podjęciu konstruktywnych działań, należy pójść na odcięcie.
4. Rozwijaj Naukę Poza Opisami Stanowiska
Pozytywne doświadczenia zawodowe wymagają rozwijania umiejętności. Pozwól ludziom eksplorować swoje hobby w pracy i poza nią oraz promuj wymianę informacji. Dzielenie się wiedzą poprawia relacje między pracownikami, teamwork i koleżeństwo.
5. Nie Zatrudniaj dla Dopasowania do Kultury Pracy
Zatrudnienie dla dodatku kulturowego, a nie dopasowania do kultury, pomaga stworzyć zróżnicowaną społeczność biurową. Technika rekrutacji na dodatek kulturowy polega na znalezieniu kandydatów, którzy podzielają twoje wartości i mają unikalny punkt widzenia. Szukaj osób, które skutecznie będą przyczyniać się do twojego zespołu, a nie tylko pasować do formy, aby budować kulturę pracy i organizację.
6. Nie Pozwalaj na Złych Menedżerów
Menedżerowie wpływają na zaangażowanie i wydajność pracowników. Pracownicy pod najlepiej działającymi menedżerami zdecydowanie potwierdzili, że będą pracować w tej samej organizacji po dwóch latach, w porównaniu do 39% pod menedżerami o najniższej wydajności. Dlatego liderzy zespołów muszą być oddani twoim ideałom.
7. Nie Oczekuj, że HR Zrobi Wszystko
Pomimo starań zespołów HR, kilka osób nie tworzy kultury pracy. Zespoły HR nie mogą tego osiągnąć same. Współpraca tworzy pozytywne kultury.
8. Unikaj Przemocy
Pozytywne i nagradzające miejsca pracy nie tworzą się z dnia na dzień. Trzymaj się swoich wartości, słuchaj swojego personelu i baw się – to wydarzy się naturalnie. Kultury pracy, które sprawiają, że ludzie są szczęśliwi, a firmy odnoszą sukces, wymagają czasu.
Pomyślna firma potrzebuje zdrowej kultury pracy, w której wszyscy czują się docenieni, mile widziani i szanowani. Rozważ opinie swoich pracowników i wykorzystaj je do stworzenia fantastycznego doświadczenia w pracy.