Jak zacząć proces planowania kariery? Czy jesteś teraz gotowy, aby rozpocząć własne planowanie kariery? Cztery podstawowe kategorie pomogą ci rozważyć swoje zainteresowania, talenty, wartości i preferencje, gdy zasiądziesz, aby opracować strategię. – MDC

Jak zacząć proces planowania kariery? Czy jesteś teraz gotowy, aby rozpocząć własne planowanie kariery? Cztery podstawowe kategorie pomogą ci rozważyć swoje zainteresowania, talenty, wartości i preferencje, gdy zasiądziesz, aby opracować strategię.

Jak zacząć proces planowania kariery? Czy jesteś teraz gotowy, aby rozpocząć własne planowanie kariery? Cztery główne kategorie pomogą Ci rozważyć swoje zainteresowania, talenty, wartości i preferencje, gdy siadasz, aby opracować strategię.

Reklamys

1. Pomyśl o swoich hobby. Twoje pasje to rzeczy, które Cię podniecają. Chciałbyś poświęcić czas (i być może pieniądze), aby dowiedzieć się o nich więcej, nawet jeśli nie otrzymasz za to wynagrodzenia. Często nasze hobby lub wybór kierunku studiów sugerują nasze pasje. Przejrzyj swoje półki z książkami, subskrypcje e-maili, a nawet aplikacje. Czy widzisz tutaj jakiś wzorzec?

2. Analizuj swoje kompetencje. Umiejętności to te obszary, w których się wyróżniasz. Mogą to być obszary kompetencji, które rozwinęły się z czasem, lub mogą to być wrodzone zdolności. Gdy trzeba coś zrobić, to właśnie na tych cechach możesz polegać.

3. Poznaj swoje wartości. Wartości są to różnice, jakie chcesz wprowadzić. Załóżmy, na przykład, że chcesz być prawnikiem. Czy interesują Cię ogólne porady prawne, obrona publiczna, prokurator, czy specjalizacja w prawie własności intelektualnej? Czy interesują Cię prawo środowiskowe czy sprawiedliwość karna? Ta sama nazwa stanowiska może być dostępna w zupełnie innych firmach.

4. Zidentyfikuj swoje preferencje. Na koniec wyobraź sobie swój idealny dzień pracy. Czy Twoje idealne miejsce pracy to słoneczna kawiarnia w Cancun czy wieżowiec w centrum dużego miasta? Czy Twoja praca zatrzymuje Cię zajętym czy masz wystarczająco dużo czasu, aby spędzić go z bliskimi? Wystarczająco czy zarabiasz dużo pieniędzy? Te preferencje będą kierować Twoim wyborem ścieżki zawodowej i równowagą między pracą a życiem, które dążysz osiągnąć.

Siedem etapów dobrze zorganizowanego planowania kariery Ustalenie długoterminowych celów zawodowych może być przytłaczające. Jednak, kiedy masz plan działania, pomoże Ci to uporządkować swoją pracę i przyspieszyć swój rozwój. Poświęcenie czasu na zapisanie swoich myśli na papierze (lub innym miejscu, gdzie będziesz mógł je zobaczyć) jest bezcenne.

Gdzie zatem należy rozpocząć planowanie kariery? Skorzystaj z tych 7 wskazówek:

Samoopracowanie Szukaj pracy swoich marzeń. Znajdź podstawowe procesy. Wymień firmy, których wartości pokrywają się z Twoimi. Przejrzyj dostępne wakaty na niższym szczeblu. Przejdź do odpowiedniego następnego kroku. Poinformuj wszystkich, których znasz. Teraz przyjrzyjmy się każdemu z nich nieco bliżej.

Analiza samooceny Pierwszym etapem planowania kariery jest samoocena. Podobnie jak ocena całej osoby BetterUp, można zmierzyć zdolności lub osobowość. Przyjrzenie się sposobom łączenia wartości i zawodu może być również warte czasu, jeżeli przyjrzeć się testowi wartości podstawowych.

Kolejnym doskonałym sposobem znalezienia obszarów swojej siły i miejsca, gdzie możesz świetnie się rozwijać, jest rozmowa z doradcą zawodowym lub coachem. W tej początkowej fazie poświęć sobie wystarczająco dużo czasu na samopoznanie; w przeciwnym razie możesz znaleźć się niezadowolony z wyborów zawodowych w przyszłości.

Przyjrzyj się swojej wymarzonej karierze.

Zmień cele w tym momencie procesu śmiało. W idealnym świecie, jak chciałbyś zarabiać na życie? Znajdź tytuł, który chciałbyś mieć na LinkedIn. Dokładnie przeczytaj opis stanowiska pracy, skupiając się szczególnie na wymaganiach i obowiązkach stanowiska. Do kogo oni mają się zwracać? Jakie jest ich wykształcenie? Które firmy poszukują tej pozycji?

Ustal podstawowe działania. Choć nie ma jednej właściwej drogi do Twojej wymarzonej pracy, mogą istnieć pewne niezbędne kamienie milowe. Aby zostać lekarzem, na przykład nie możesz osiągnąć tego celu bez uczęszczania na studia medyczne. Jak od Ciebie, masz dostać się na niepodważalne krótkoterminowe cele związane z Twoją pozycją? Czy zamierzasz zmienić branżę czy wrócić do szkoły?

Wymień firmy, których wartości pokrywają się z Twoimi. Gdy rozważasz możliwości, przeglądaj firmy, które ogłaszają dostępne stanowiska pracy. Czy są to firmy, w których mógłbyś sobie wyobrazić pracować? Niektórzy ludzie mogą przywiązywać większą wagę do rodzaju firmy niż do własnego tytułu czy stanowiska. Inni mogą widzieć więcej znaczenia w branży czy celu firmy. Rozważ, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i dlaczego.

Przejrzyj dostępne wakaty na niższym szczeblu. Gdy już wiesz, jaki rodzaj pracy i które firmy Cię interesują, przejrzyj dodatkowe stanowiska w tej samej dziedzinie. Jeśli chcesz zostać Dyrektorem ds. IT, na przykład, przeanalizuj różne dostępne stanowiska, zwłaszcza te, które miałyby odpowiadać dyrektorowi. Na jakiej stopni w drabinie jest dla Ciebie najłatwiej dosiąść? To może być koordynator lub inna praca na średnim poziomie, może być to również stanowisko na poziomie wejściowym na stanowisku help desku.

Przejdź do odpowiedniego następnego kroku. Wymień krótkoterminowe cele, które pomogą Ci osiągnąć wymarzoną pracę. Jeśli to oznacza zmianę zawodu, możesz zdecydować się zacząć aplikować do szkoły podyplomowej lub szkoleń. Jeśli to jest kolejny krok w dziedzinie, w której obecnie pracujesz, możesz po prostu zacząć rozesyłać swoje CV. Porozmawiaj z zarządzającymi o swoich celach nawet jeśli kochasz firmę, dla której pracujesz, ale jesteś gotowy na nową pozycję. Mogą Ci pomóc w rozwoju kariery i w rozpoczęciu przejmowania większej odpowiedzialności.

Powiedz, że wiesz, wszystkim. Pozyskanie jak najwięcej pomocy oznacza ostatni etap procesu planowania kariery. Powiedz wszystkim na rozmowach o śniadaniu – łącznie z szefem, coachem – że chcesz się rozwijać. Wielu ludzi lubi pomagać innym, szczególnie jeśli pozwala im to wyeksponować swoje kontakty lub udzielić wskazówek. Pozyskiwanie pomocy od innych i wykazanie gotowości do awansu to zdecydowanie część Twojego planowania kariery. Kobieta szkicująca swoją karierę na tablicy

Dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci opracować ścieżkę zawodową Gdy już masz określone cele i idealny nowy tytuł pracy, być może będziesz chciał zacząć je realizować. Przedstawione tu siedem etapów planowania kariery zapewnia solidne fundamenty. Niemniej jednak, istnieje kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, aby kontynuować swój rozwój. Oto kilka koncepcji dotyczących planowania kariery:

Wolontariat. Choć może być trudne, znalezienie płatnej pracy w Twojej dziedzinie nie oznacza, że nie możesz zdobyć doświadczenia. Zaproponuj pomoc firmie zgodnej z Twoimi celami zawodowymi na pół etatu.

Skontaktuj się ze swoją uczelnią. Zazwyczaj uniwersytety, stowarzyszenia honorowe i szkoły zawodowe mają pewną sieć absolwentów. Skontaktuj się z nimi lub z centrum karier uczelni. Mogą nawet pomóc w zakresie poszukiwania pracy lub pomocy finansowej.

Zgłoś aplikacje na staż. Szukaj okazji do współpracy z organizacjami i osobami, których szanujesz. Nawet krótkotrwałe staże mogą dać Ci cenne doświadczenie do kolejnej aplikacji o pracę. Ponadto, będziesz pierwszy do informacji o nowych stanowiskach pełnoetatowych.

Rozwój swoich umiejętności jest ważny. Spróbuj zapisać się na kursy certyfikacyjne i kursy internetowe, które pasują do Twoich celów zawodowych. Okazywanie zaangażowania w naukę nowych umiejętności pozwoli Ci się wyróżnić, gdy będziesz gotowy je wykorzystać.

Przejrzyj swoje CV. Jeśli minęło trochę czasu od ostatniej pracy na rynku, możesz chcieć przejrzeć swoje szablony życiorysu i listu motywacyjnego. Dodaj swoje najnowsze osiągnięcia, certyfikaty i tytuł pracy.

Rozwijaj swoje profesjonalne kontakty. Poświęć czas na uczestnictwo w wydarzeniach networkingowych i konferencjach. Przejrzyj tablice z ofertami pracy odpowiednich stowarzyszeń zawodowych dla Twojej branży. Zaktualizuj swój profil LinkedIn i, jeśli czujesz się asertywnie, nawiąż kontakty z osobami z branży i firm, do których się zwracasz, i poproś o rozmowy informacyjne. Zacznij już dziś.

Przeciętna osoba spędza około 25% swoich godzin przebudzonych w pracy. Bardziej niż prawie wszystko inne, interakcje i doświadczenia, jakie mamy w naszych miejscach pracy, nas definiują. Twoja kariera w dużej mierze definiuje Twoje szczęście. Inwestowanie trochę czasu w planowanie kariery pomoże Ci wybrać ścieżkę prowadzącą do udanego, zadowolonego życia.

Picture of Anna Kowalska
Anna Kowalska

Redaktor w MDC od 2024 roku.

ZASTRZEŻENIE:

W żadnym przypadku nie będziesz zobowiązany do płacenia za dostęp do jakiegokolwiek produktu, w tym kart kredytowych, pożyczek czy innych ofert. Jeśli tak się stanie, prosimy o natychmiastowy kontakt z nami. Zawsze upewnij się, że przeczytałeś warunki i zasady dostawcy usług, z którym się kontaktujesz. Generujemy przychody poprzez reklamy i polecenia dla niektórych, ale nie wszystkich, produktów prezentowanych na tej stronie internetowej. Wszystko, co tutaj publikujemy, opiera się na badaniach ilościowych i jakościowych, a nasz zespół stara się być jak najbardziej obiektywny w porównywaniu opcji konkurencyjnych.

ROZPOWSZECHNIANIE REKLAMODAWCY:

Jesteśmy niezależną witryną redakcyjną, obiektywną i finansowaną z reklam. Aby wspierać naszą zdolność do dostarczania treści bezpłatnie naszym użytkownikom, rekomendacje, które pojawiają się na naszej stronie, mogą pochodzić od firm, od których otrzymujemy wynagrodzenie jako afilianci. To wynagrodzenie może wpływać na sposób, miejsce i kolejność, w jakiej oferty pojawiają się na naszej stronie. Inne czynniki, takie jak nasze własne algorytmy i dane pierwszej strony, mogą również wpływać na sposób i miejsce, w którym produkty/oferty są umieszczane. Nie wymieniamy na naszej stronie wszystkich ofert finansowych ani kredytowych, które są obecnie dostępne na rynku.

NOTA REDAKCYJNA:

Opinie wyrażone tutaj są wyłącznie opinią autora i nie reprezentują żadnego banku, wydawcy kart kredytowych, hotelu, linii lotniczej ani jakiejkolwiek innej podmiotu. Ta treść nie została sprawdzona, zatwierdzona ani poparta przez żadną z podmiotów wymienionych w komunikacie. Niemniej jednak, wynagrodzenie, które otrzymujemy od naszych partnerów afiliacyjnych, nie wpływa na rekomendacje ani porady udzielane przez nasz zespół redakcyjny w naszych artykułach, ani w żaden sposób nie wpływa na treść tej strony internetowej. Chociaż ciężko pracujemy, aby dostarczyć dokładne i aktualne informacje, które uważamy za istotne dla naszych użytkowników, nie możemy zagwarantować, że wszystkie dostarczone informacje są kompletne i nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji dotyczących ich dokładności czy zastosowania.