Dziesięć profesjonalnych wskazówek dotyczących rozpoczęcia nowej kariery: Jak zrobić dobre wrażenie w pierwszym tygodniu nowej pracy. – MDC

Dziesięć profesjonalnych wskazówek dotyczących rozpoczęcia nowej kariery: Jak zrobić dobre wrażenie w pierwszym tygodniu nowej pracy.

Dziesięć profesjonalnych wskazówek dotyczących rozpoczęcia nowej kariery

Reklamys

Nikt nie powinien przyjść na swoją pierwszą pracę bez oczekiwań. Niemniej jednak, w mojej pierwszej pracy po ukończeniu college’u, postąpiłem właśnie tak. Czułem się zagubiony, gdy wszedłem do biura po przeprowadzce na 2000 mil do miasta, o którym nic nie wiedziałem. Nie chcąc wydać się naiwny, nie zadałem wielu pytań. Przyszedłem nieprzygotowany, nieznający zasad dotyczących ubioru, ani nawet, gdzie można zjeść lunch.

Jasne jest, że menadżerowie powinni skupić się na sprawieniu, by nowi pracownicy czuli się mile widziani, a dział HR firmy powinien mieć mocny program wprowadzania do pracy. Ale co jeśli twoja firma jeszcze nie ma działu HR? Co by było, gdyby twoje kierownictwo było mniej pomocne?

Musisz zagwarantować swoje własne powodzenie w pierwszym tygodniu. Tak brzmi rada ekspertów, doradców zawodowych i specjalistów ds. HR na temat najlepszych rad dla nowych pracowników, którzy chcą zacząć od dobrego startu.

Dlaczego sukces długofalowy zależy od twojego pierwszego tygodnia w pracy?
Pierwsze wrażenie jest wyjątkowe i trwałe. Nieźle, co nie? Ale jak bardzo pierwsze wrażenie ma znaczenie dla twojego sukcesu zawodowego na długą metę? Sprawdźmy, jakie wyniki przynosi badanie pierwszego okresu na nowej pracy.

Większość dyrektorów generalnych daje nowym pracownikom mniej niż trzy miesiące na udowodnienie swojej wartości. Według badania Robert Half z 2016 roku, 9% dyrektorów finansowych oferuje nowemu pracownikowi mniej niż miesiąc na to, by się wykazał, a 63% pozwala im udowodnić wartość w ciągu mniej niż trzech miesięcy.

Aż dziewięćdziesiąt jeden procent pracowników zastanawia się nad odejściem z pracy w pierwszym miesiącu. Jest to tylko jeden z wyników badania 9 000 poszukiwaczy pracy w 11 krajach. Powodami, które mogą skłonić nowego pracownika do odejścia, są: słabe zarządzanie, rozbieżność między tym, jak opisano stanowisko, a jak się okazało w rzeczywistości, niemożność dopasowania się do kultury firmy oraz złe doświadczenie z wprowadzeniem do pracy. Długoterminowa wydajność silnie zależy od twojego startu w pracy.

Pierwsze wrażenia, według nauki, są irytująco powtarzalne. Studium Uniwersytetu Zachodniego Ontario wskazuje, że nawet jeśli później prezentujesz siebie w sposób, który przeczy wrażeniu osoby na twoim pierwszym spotkaniu, ich pierwsza ocena najczęściej trwa – zwłaszcza w tych samych ustawieniach, w których cię widzieli po raz pierwszy.

“Wyobraź sobie, że masz nowego kolegę pracy, a twoje wrażenie na jego temat nie jest zbyt pozytywne”, zauważa główny autor badania, Bertram Gawronski. “Kilka tygodni później spotykasz go na imprezie, a odkrywasz, że jest dość przyjazny. Chociaż wiesz, że twoje pierwotne wrażenie było błędne, pierwsza reakcja na nowego kolegę pracy będzie kształtowana tylko przez twoje nowe doświadczenie w ustawieniach podobnych do imprezy. Niemniej jednak twoje pierwotne wrażenie zawsze będzie decydować w innych sytuacjach.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli nieustannie kwestionujesz tamto pierwsze doświadczenie w kilku różnych środowiskach, koledzy mogą w końcu zmienić zdanie o tobie, nawet jeśli zaczynasz od złego stópki (to się zdarza!).

W tydzień przed rozpoczęciem: Zrób badania.
Specjaliści zalecają zapoznanie się z firmą przed pierwszym dniem. Przejrzyj posty na mediach społecznościowych, aby zorientować się w atmosferze biura i odpowiednim ubiorze.

Jon Hill, prezes i CEO firmy rekrutacyjnej The Energists, zaleca skontaktowanie się kilka dni wcześniej i zapytanie, czy menedżer rekrutacji chciałby, abyś przyniósł lub stworzył listę kontrolną na pierwszy dzień. Przed pierwszym dniem przejrzyj podręcznik pracownika, aby móc zapoznać się z nim i zadać wcześnie pytania, na które chcesz uzyskać odpowiedź.

W zależności od swojej pozycji, może być również pomocne sprawdzenie profili LinkedIn swoich kolegów, przetestowanie oprogramowania, którego będziesz używać w pracy, lub zbadanie konkurentów swojej organizacji.

Dwa tygodnie przed datą rozpoczęcia: Przeprowadź próbny start.
Jeśli pracujesz na miejscu, przetestuj swoją podróż. Przetestuj swoje połączenie internetowe, komputer, programy i inne narzędzia, których będziesz potrzebować do pracy, jeśli będziesz pracować z domu. Upewnij się, że wszystko działa dobrze, abyś mógł się odprężyć przed wielkim dniem.

Trzy dni przed datą rozpoczęcia: Porozmawiaj ze swoim kierownictwem.
Twoje kierownictwo wybrało cię i chce, abyś się rozwijał. Wyślij im e-mail lub wiadomość na Slacku, aby się przedstawić przed dzisiaj.

“Zapytaj o to, jak ludzie w biurze zazwyczaj się ubierają do pracy (nawet jeśli pracujesz z domu!), czy jest coś szczególnego, co warto wiedzieć w pierwszym dniu, czy będziesz zbierać lub przygotowywać coś specjalnego wraz z tobą tego dnia, i czego należy się spodziewać w ciągu pierwszego tygodnia”, radzi Christa Juenger, wiceprezes strategii i usług doradczych w Intoos USA. “Wykazanie chęci do bycia proaktywnym i przygotowanym sprawi doskonałe wrażenie i pokaże twojemu pracodawcy, że chcesz mieć jak najlepszy początek i być skuteczny od pierwszego dnia.”

Dzień przed rozpoczęciem: Sprawdź swój plan.
Nie zakładaj, że wiesz, jaka jest długość przerwy na lunch lub o której godzinie powinieneś przyjść. Nawet jeśli opis stanowiska pracy jest obecny, może brakować istotnych elementów. Jack Zmudzinski, starszy współpracownik w firmie zajmującej się rozwojem oprogramowania o nazwie Future Processing, doświadczył właśnie tego.

“Kiedyś pojawiłem się na pierwszy dzień pracy o godzinie dziewiątej rano, według opisu stanowiska. Cała załoga już tam była, kończąc śniadanie, kiedy się pojawiłem”, opowiada Zmudzinski. Kontynuuje: “Czułem się niezręcznie, ponieważ nikt nie pomyślał, aby mi o tym powiedzieć, że jest to norma”.

Zapytaj zatem o plany i procedury z wyprzedzeniem, aby uniknąć katastrofy takiej jak ta. O której dokładnie powinieneś przyjść? O której zwykle wszyscy odchodzą? Ile trwa przerwa na lunch i o której godzinie?

W pierwszym dniu: Zarówno zdalnie, jak i osobiście przedstaw się zespołowi.
Cała reszta firmy nie powinna być zaskoczona twoim pojawieniem się w biurze (lub online). Zwykle przed rozpoczęciem pracy dział HR lub twój kierownik przedstawi cię personelowi. Jeśli tego nie zrobią, zrób to sam jako pierwszy, aby dać znać zespołowi, kim jesteś i czym się zajmujesz, zapytaj swojego przełożonego, czy możesz wysłać e-mail lub wiadomość na Slacku do swojego zespołu.

Szósty: Pierwszego dnia przybywaj wcześniej.
Spóźnianie się do pracy – zwłaszcza w pierwszym tygodniu – nigdy nie jest dobrym znakiem. Zaplanuj swoją podróż tak, aby uwzględnić parkowanie, zagubienie i korki. Prezydent Frank Recruitment Group Zoë Morris zaleca przybycie do pracy 30-40 minut wcześniej niż zazwyczaj.

“Jeśli na drodze dojazdowej pojawią się opóźnienia, to zawsze powinny pozostawić ci szeroki margines, aby zdążyć na czas, nie czując paniki”, mówi. “A jeśli nie będzie żadnych katastrof, masz okazję na kawę i zrelaksowanie się przez pół godziny przed rozpoczęciem pracy. To sytuacja, w której zyskujesz – sytuacja, która pomoże ci być w jak najlepszej formie i unikać spóźnień w pierwszy dzień.

W pierwszym tygodniu: Znajdź przyjaciela.
Niektóre firmy przyporządkowują każdego nowego pracownika do mentora lub kolegi z czasu wprowadzenia. Jeśli nie masz tyle szczęścia, znajdź tego sobie. Badanie profilów LinkedIn twoich kolegów będzie pomocne w identyfikowaniu potencjalnych przyjaciół z pracy i ich zainteresowań, aby umożliwić nawiązanie rozmowy.

Martwisz się jedzeniem lunchu samotnie? Zamiast czekać na zaproszenie, bądź tym, który zaprosi na lunch. Paul French, dyrektor zarządzający Intrinsic Executive Search, odradza bycie snobem. Nie musisz gromadzić się przed biurkiem każdego i witaj i uściskaj dłoń w pierwszy dzień. Od pierwszego dnia uprzejmość wobec kolegów pozwala.

French zaleca zwrócenie się do swoich kolegów i zaproszenie na lunch.

“Pokaż, że cieszysz się, że jesteś częścią zespołu i chętnie nawiążesz zdrową współpracę z każdym”.

Jeśli pracujesz zdalnie, zorganizuj wirtualne spotkania kawowe ze swoimi nowymi kolegami, aby mieć czas jedno na jedno z każdą osobą. To znacznie pomaga w nawiązywaniu relacji.

Ósmy: W pierwszym tygodniu spotkaj się indywidualnie z osobą przełożoną.
Microsoft przeanalizował wczesne działania prawie 3 000 nowych pracowników i odkrył, że mają trzy korzyści, gdy nowi pracownicy odwiedzili swojego kierownika jedno na jedno w ciągu pierwszego tygodnia:

Ich większa wewnętrzna sieć pomogła im poczuć się bardziej związani i zwiększyła ich szansę na pozostanie dłużej.

Ich spotkania były doskonałe.
Poświęcili więcej czasu na pracę z zespołem.
Zaplanuj czas na ponowne spotkanie z szefem w ciągu pierwszego tygodnia. Długofalowo to się opłaci.

9. Codziennie: Zadawaj pytania bez wahania.
Jako nowy pracownik chcesz wykazać pewność siebie i zdolność, aby udowodnić swoją wartość. Zadawaj pytania, zwłaszcza jeśli mieszkasz daleko i nie wątp.

Tony Giacobbe, dyrektor HR w Amica Senior Lifestyles, twierdzi, że jedną rzeczą, którą ludzie mylnie interpretują w odniesieniu do pierwszych wrażeń zdalnych, jest mylenie prośb o wyjaśnienie pracy z dokuczaniem lub przeszkadzaniem. “To dość rzadkie, żeby kierownik zirytował się, jeśli pracownik próbuje naprawić zadanie, aby wykonać je lepiej.”

Giacobbe zaleca bycie jasnym i subtelnie wyrażać chęć i wysyłanie informacji do swojego kierownictwa w Slacku. Coś w stylu “Czy masz dwie minuty, aby zorganizować rozmowę na temat XYZ?” jest dobrym przykładem.

I zadawanie wielu pytań może pomóc w nawiązaniu rozmowy i poznaniu swoich kolegów. Studia Uniwersytetu Harvarda pokazują, że zadanie dodatkowych pytań sprawia, że ludzie bardziej cię lubią. Zazwyczaj przed zadaniem pytania następuje pytanie uzupełniające, które dotyczy zagadnienia, które wypowiada twój rozmówca. Możesz zadać pytanie uzupełniające na przykład w taki sposób:

“Co robisz?” zapytasz.
Kolega: “Kieruję zespołem ds. marketingu treści.”
Ty: “Och, wyrafinowane! Uwielbiam czytać blog firmowy. Jak tworzysz takie pomysły na artykuły?
Najgorsze rodzaje pytań, które możesz zadać? pełna zmiana. To moment, w którym całkowicie schodzisz z tematu. Pełna zmiana może być czymś takim jak:

“Co robisz?” zapytasz.
Kolega: “Kieruję zespołem ds. marketingu treści.”
Ty: “Fajnie.” W twoich zainteresowaniach znajdują się jakieś szczególne?

Według programistów przeprowadzonego w Harvardzie badania pytania typu pełna zmiana uważane były za najmniej odpowiedzialne. Zmieniają tematy i pokazują partnerowi, że nie słuchałeś.

10. Codziennie: Pracuj nad dodatkową dbałością o siebie.
Niezależnie od doświadczenia doradca zawodowy Lesli Smith radzi, aby przygotować się na pierwszy tydzień stresu i niepokojów. “Zwróć się zawsze do podstaw dbałości o siebie, w tym sen, nawadnianie i odżywianie, gdy jesteś zestresowany.”

Poza tym Smith zaleca cokolwiek, co może ci pomóc się zrelaksować – medytacja, pisanie, ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna, czy po prostu lista twoich błogosławieństw.

Na zakończenie: Zrelaksuj się; oni już cię lubią.
Czucie niepokoju przed przyjęciem na pracę jest całkowicie naturalne. Pamiętaj jednak, że pracodawca by cię nie zatrudnił, gdyby nie uważał, że jesteś odpowiednim kandydatem. Wyposażony w te rady, możesz pokazać, dlaczego ich wybór był trafny.

Jeśli jednak nadal masz trudności z zasypianiem podczas pierwszego tygodnia pracy, niepokój, Manager i architekt rozwiązań Kuldeep Andhare, który regular

Picture of Anna Kowalska
Anna Kowalska

Redaktor w MDC od 2024 roku.

ZASTRZEŻENIE:

W żadnym przypadku nie będziesz zobowiązany do płacenia za dostęp do jakiegokolwiek produktu, w tym kart kredytowych, pożyczek czy innych ofert. Jeśli tak się stanie, prosimy o natychmiastowy kontakt z nami. Zawsze upewnij się, że przeczytałeś warunki i zasady dostawcy usług, z którym się kontaktujesz. Generujemy przychody poprzez reklamy i polecenia dla niektórych, ale nie wszystkich, produktów prezentowanych na tej stronie internetowej. Wszystko, co tutaj publikujemy, opiera się na badaniach ilościowych i jakościowych, a nasz zespół stara się być jak najbardziej obiektywny w porównywaniu opcji konkurencyjnych.

ROZPOWSZECHNIANIE REKLAMODAWCY:

Jesteśmy niezależną witryną redakcyjną, obiektywną i finansowaną z reklam. Aby wspierać naszą zdolność do dostarczania treści bezpłatnie naszym użytkownikom, rekomendacje, które pojawiają się na naszej stronie, mogą pochodzić od firm, od których otrzymujemy wynagrodzenie jako afilianci. To wynagrodzenie może wpływać na sposób, miejsce i kolejność, w jakiej oferty pojawiają się na naszej stronie. Inne czynniki, takie jak nasze własne algorytmy i dane pierwszej strony, mogą również wpływać na sposób i miejsce, w którym produkty/oferty są umieszczane. Nie wymieniamy na naszej stronie wszystkich ofert finansowych ani kredytowych, które są obecnie dostępne na rynku.

NOTA REDAKCYJNA:

Opinie wyrażone tutaj są wyłącznie opinią autora i nie reprezentują żadnego banku, wydawcy kart kredytowych, hotelu, linii lotniczej ani jakiejkolwiek innej podmiotu. Ta treść nie została sprawdzona, zatwierdzona ani poparta przez żadną z podmiotów wymienionych w komunikacie. Niemniej jednak, wynagrodzenie, które otrzymujemy od naszych partnerów afiliacyjnych, nie wpływa na rekomendacje ani porady udzielane przez nasz zespół redakcyjny w naszych artykułach, ani w żaden sposób nie wpływa na treść tej strony internetowej. Chociaż ciężko pracujemy, aby dostarczyć dokładne i aktualne informacje, które uważamy za istotne dla naszych użytkowników, nie możemy zagwarantować, że wszystkie dostarczone informacje są kompletne i nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji dotyczących ich dokładności czy zastosowania.