Daj mi (profesjonalną) przerwę: co powinienem wiedzieć, zanim zadzwonię na urlop?
Przerwa w spokoju.
W związku z warunkami pracy, epidemia COVID-19 zmieniła perspektywę wielu ludzi. Niskie zarobki, małe szanse na awans, czy niemiła atmosfera w pracy sprawiają, że wielu pracowników decyduje się odejść z pracy. Zwiększona elastyczność pracy zdalnej pozwoliła pracownikom zdać sobie sprawę, że praca z domu była całkowicie wykonalna – a dla niektórych nawet preferowana opcją.
Jednak pod powierzchnią rozwinęła się inna tendencja wraz z tzw. Wielką Rezygnacją, kiedy to kobiety stanęły na czele, momentalnie odłożyły swoje prace, aby zająć się opieką nad dziećmi lub spełnić inne osobiste obowiązki.
Teraz, gdy kobiety wracają do rynku pracy, LinkedIn uznało za istotne wprowadzenie możliwości wpisania na swojej stronie przerwy w karierze, po tym jak ten ruch nabrał takiego rozpędu. Dla reszty z nas, to pomogło znormalizować przerwy w pracy i zaznacza początek kariery poza większym piętnem.
Musisz jednak zachować ostrożność; nie można po prostu zrezygnować z pracy, gdy zaczynasz odczuwać presję. Potrzebna będzie dobrze określona strategia, a rekruterzy mogą chcieć uzyskać wyjaśnienie dotyczące przerwy w twoim CV. Jeśli zrobisz to z właściwych powodów, nie będziesz mieć problemu z obronieniem swojego czasu wolnego. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
Zdefiniuj przerwę w karierze.
Przerwa w karierze to okres, gdy ktoś odchodzi z pracy w swojej dziedzinie lub biznesie. Często jest to okazja do podjęcia innych obowiązków lub zainteresowań. Możesz poświęcić czas na napisanie książki lub życie za granicą, podobnie jak student mógłby spędzić rok podróżując między zajęciami a pierwszą pracą. Z tego powodu niektórzy nazywają to “dorosłym rokiem przerwy”.
Możesz pragnąć przerwy w karierze z różnych powodów. Podczas gdy prawnicy w środku kariery odchodzą z firmy, aby bezpłatnie pomagać osobom o niskich dochodach, wykładowcy akademiccy czasami biorą urlop naukowy, aby sfinalizować swoje badania.
W innych sytuacjach może być to zmuszające. Starszy członek rodziny może być chory i potrzebować opieki na pełen etat, albo możesz zostać zwolniony z pracy i potrzebować czasu na przemyślenie co dalej.
Możesz po prostu potrzebować wakacji, aby odpocząć i zregenerować się po wypaleniu zawodowym, które wymaga uwagi.
Nie ważne jakie masz motywacje, musisz zdecydować, czy przerwa w karierze ma sens dla Ciebie. Może to być fantastyczna okazja do odkrywania różnych dziedzin życia i osobowości, co może prowadzić do odkrycia nowych, nieoczekiwanych aspektów samego siebie.
Ogarnij swój dalszy rozwój zawodowy.
Twój kolejny krok zawodowy wynika z strategii. Konsultacje mogą pomóc Ci w znalezieniu kierunku, pewności siebie i jasności, czy Twoim celem jest podniesienie swoich umiejętności, eksploracja nowych możliwości czy negocjowanie ważnej zmiany.
Kiedy powinienem pomyśleć o przerwie w karierze?
Kiedy będzie najlepszy moment dla Ciebie, aby przerwać pracę? Jest to dość osobista decyzja, niektórym ludziom jest to łatwiejsze niż innym. Oto kilka typowych powodów przerwy w pracy.
1. Priorytetem powinno być Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne.
Twój stan psychiczny i fizyczny cierpi na skutek chronicznego stresu. Być może od jakiegoś czasu doświadczasz objawów wypalenia, takich jak drażliwość, ciągłe zmęczenie czy problemy ze snem. Poproś o przerwę od stresu w pracy, jeśli przeszkadza Ci to w wykonywaniu obowiązków. To da Ci czas potrzebny do odpowiedniego wypoczynku i poprawy wydajności.
2. Opieka nad dziećmi lub inną osobą wymagającą opieki
Spędzenie czasu z dala od pracy, aby powitać dziecko w rodzinie, jest naturalne. Z kobiet oczekujących dziecka, siedemdziesiąt procent bierze jakiegoś rodzaju urlop macierzyński. Po dziesięciu opłacanych tygodniach urlopu, zazwyczaj wracają do pracy. Zazwyczaj ojcom dostępny jest zaledwie jeden opłacany tydzień urlopu ojcowskiego; 76% z nich korzysta nawet z mniej niż tego.
Czasami, aż do pierwszego dnia szkoły, niektórzy nowi rodzice mogą tymczasowo zrezygnować ze swojej pracy, aby móc spędzić więcej czasu ze swoim dzieckiem.
Zrównoważenie pracy na pełny etat z obowiązkami opiekuńczymi również jest trudne. Możesz być zmuszony opuścić swoją pracę, aby opiekować się niepełnosprawnym bliskim lub starzejącym się rodzicem. W tych sytuacjach możesz szukać pracy na część etatu, aby poświęcić więcej czasu na nich. Alternatywnie, jeśli finanse na to pozwolą, możesz całkowicie zaprzestać pracy i zostać pełnoetatowym opiekunem.
3. Podjęcie dalszej edukacji
Powrót do szkoły może być fantastycznym sposobem na zdobycie nowych umiejętności, zwiększenie płac lub zmianę zawodu – wszystkie ważne elementy dla Twojego rozwoju zawodowego lub zmiany kierunku. Wiele stopni zawodowych oferuje zajęcia wieczorowe, więc nie musisz przerywać swojego dnia pracy.
Ale w zależności od programu nauczania, może być konieczne poświęcenie się na pełny etat. Musisz także być przygotowany na pokrycie kosztów. Upewnij się, że Twoja stabilność finansowa jest w dobrym stanie, zanim zobowiążesz się do podjęcia takiego kroku.
4. Eksploracja różnych pasji
Jesteś istotą wielowymiarową. Możesz mieć zainteresowania poza ścieżką zawodową, którą wybrałeś. Chociaż niektóre przedsięwzięcia wymagają czasu, życie jest zbyt krótkie, aby nie realizować swoich pasji. Bez względu na to, czy chcesz stworzyć własną firmę czy opublikować książkę, będziesz musiał poświęcić wiele godzin na to zadanie. Możesz to zrobić dzięki krótkiej przerwie.
Wykorzystaj swojego czasu wolnego jak najlepiej.
Pewne rodzaje przerw w karierze wymagają więcej niż inne. Chociaż nie będziesz codziennie odwiedzać biura, wyższa edukacja i rodzicielstwo mogą sprawiać wrażenie pracy na pełen etat.
Z drugiej strony, jeśli niedawno zostałeś zwolniony z pracy lub przebywasz na zwolnieniu lekarskim, możesz mieć więcej wolnego czasu niż byś zakładał. Możesz wykorzystać swoje dni, kierując się tymi wskazówkami:
Zadbaj o siebie. Bez względu na to, czy ta przerwa była wymuszona czy nie, jest to okazja do nabywania dobrych nawyków. Pij dużo wody, zdrowo się odżywiaj, dbaj o higienę snu i ćwicz.
Przeanalizuj i rozwijaj się na podstawie doświadczenia. Czas poza Twoją dziedziną pracy może dać Ci nowe spojrzenie na nią. Zarezerwuj czas na medytację, prowadzenie notatek i inne formy introspekcji.
Rozwijaj nowe umiejętności. Dzięki kursom online czy pracy wolontariackiej możesz zdobyć nowe umiejętności podczas swojego czasu wolnego.
Rozbuduj swoją sieć kontaktów. Zbadaj i skontaktuj się z kimś, kogo szanujesz. Zaproś go na kawę. Mogą zaoferować trafną analizę twojej aktualnej sytuacji i wspaniałe wsparcie. A kto wie – może nawet skończyć się to nową możliwością zatrudnienia.
Planuj cele. To da ci szansę ponownego przemyślenia swoich priorytetów. Przemyśl swoje wartości i przekonania, a następnie stwórz cele zawodowe. Możesz zacząć marzyć o lepszej, bardziej jasnej przyszłości.