Negocjowanie lepszej pensji: Przewodnik dla pracowników – MDC

Negocjowanie lepszej pensji: Przewodnik dla pracowników

Negocjowanie lepszej płacy

Reklamys

Negocjacje płacowe to dyskusje między pracownikiem a pracodawcą na temat wynagrodzenia. Możesz negocjować płacę, aby poprawić swoje stanowisko w firmie lub przed podjęciem pracy. Możesz poprosić o wyższe wynagrodzenie lub rekompensatę godzinową, jeśli uważasz, że radzisz sobie dobrze lub dodajesz wartości zespołowi i organizacji. Pracodawca negocjuje w odpowiedzi i może zaakceptować twoje życzenia lub zaproponować alternatywy dla podwyżki płacy.

Dyskusje płacowe sprawiają, że jesteś wynagradzany odpowiednio za swój czas, wysiłek i oddanie wobec firmy. Ta strategia pomaga również doskonalić karierę i budować silne relacje pracodawcy.

Kiedy warto negocjować płacę? Zdecyduj, kiedy negocjować swoje wynagrodzenie oraz jakie będą twoje umiejętności negocjacyjne. Oto sytuacje, w których warto negocjować wynagrodzenie w trakcie kariery lub procesu rekrutacji.

Po udanym procesie rekrutacji możesz otrzymać posadę, ale uważasz, że twoje kwalifikacje zasługują na wyższe wynagrodzenie. Po awansie: Twoja firma może dać ci awans i większe wynagrodzenie. Po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji: Możesz posiadać stopień naukowy, szkolenia lub inne kwalifikacje, które zasługują na wyższe wynagrodzenie. Po przejęciu obowiązków kierowniczych: Więcej obowiązków zwykle oznacza wyższe wynagrodzenie. Kiedy staż nie przekłada się na wynagrodzenie: Pracownicy długoletni mogą posiadać wystarczający staż i lojalność, aby otrzymać podwyżkę. Gdy średnie wynagrodzenia na rynku rosną: Możesz poprosić o wyższą pensję, jeśli równoważne obowiązki w twojej branży wzrosły.

Czy mogę negocjować tylko pieniądze? Wynagrodzenie to nie tylko kwota, którą płaci ci firma rocznie; może ono obejmować również inne korzyści. Negocjuj dodatkowe korzyści i premie, ponieważ twoje wynagrodzenie to cały pakiet:

Więcej opłaconych urlopów w ciągu roku Dodatkowe dni na zwolnienie chorobowe lub opłacone dni wolne Dodatkowe płatności w postaci akcji i udziałów w firmie Samochody służbowe lub pomoc w transporcie Ubezpieczenia zdrowotne Firmaowa emerytura Elastyczne godziny pracy Praca zdalna Przygotowanie do negocjacji płacowych

Istnieje wiele strategii przygotowania do negocjacji płacowych, aby prosić o więcej pieniędzy i negocjować z szefem. Oto osiem kroków przygotowujących do negocjacji płacowej:

Oceń swoją wartość Przeprowadź badania rynku Bądź gotów wyjaśnić Ćwicz swoje argumenty podczas negocjacji. Opisz koszty związane z pracą Bądź elastyczny Nie bój się odejść Szanuj czas pracodawcy

1. Określ swoją wartość Poznanie swojej wartości to pierwszy krok do uzyskania wyższej pensji w twojej firmie. Znajdź, co możesz zaoferować pracodawcy. Twoja pensja zależy od różnych czynników, takich jak: Lata doświadczenia w branży i doświadczenie w stanowisku lub podobnej roli Doświadczenie związane z zarządzaniem Edukacja, szkolenia i inne uprawnienia Aby określić swój poziom zatrudnienia, ocen swoje doświadczenie i podstawowe oraz zaawansowane kwalifikacje. Pracownik z pięcioletnim doświadczeniem w branży i stosownym stopniem naukowym może poprosić o wyższe wynagrodzenie niż kandydat na poziomie początkującym z tym samym stopniem, ale bez doświadczenia. W tej sytuacji firma może bardziej cenić doświadczenie i odpowiednio wynagrodzi je.

2. Przeprowadź badania rynku Przejrzyj stanowiska w branży i zobacz, ile inne firmy płacą za nie. Aby zapewnić podobieństwo, porównaj kwalifikacje i doświadczenie tych stanowisk do swoich. Kandydaci na stanowiska w marketingu i menedżerowie średniego szczebla mogą sprawdzić, ile zarabiają osoby na tych stanowiskach z porównywalną ilością lat doświadczenia, poziomem wykształcenia, miejscem geograficznym i rodzajem firmy, aby określić swoje widełki wynagrodzeń. Znajomość średniej na rynku pomaga negocjować konkurencyjną pensję. Negocjowanie w obrębie tego przedziału pomaga upewnić się, że będziesz odpowiednio wynagrodzony, ponieważ pracodawca może nie zdawać sobie sprawy, że płaci poniżej średniej krajowej i zwiększy wynagrodzenie, jeśli mu powiesz. Negocjacja blisko szczytu pokazuje, że uważasz, że jesteś wyjątkowo wykwalifikowany i oferujesz więcej niż inni kandydaci.

3. Przygotuj uzasadnienie Miej jasny plan i bądź gotów obronić swoje żądanie płacowe przed negocjacjami z pracodawcą. Podaj szczegółowe argumenty i przykłady, aby poprzeć swoje stanowisko. Jeśli twierdzisz, że zasługujesz na lepszą pensję, ponieważ pomogłeś podobnym organizacjom osiągnąć sukces, bądź gotów wyjaśnić projekty, nad którymi pracowałeś, czemu były udane i w jaki sposób wniosłeś wartość do projektu i firmy. Przedstaw fakty wskazujące, jak twoja praca pomogła organizacji, na przykład poprawiając wyniki sprzedaży ze stanowiska przedstawiciela handlowego lub satysfakcję klientów ze stanowiska zarządcy konta klienta.

4. Ćwicz swoje argumenty. Zanim zaprezentujesz je szefowi, zorganizuj swoje usprawiedliwienie żądania płacowego oraz fakty w gotowe do przedstawienia argumenty. Ćwicz swoje argumenty z przyjacielem lub współpracownikiem oraz samodzielnie, gdy znajdziesz na to czas przed spotkaniem lub rozmową.

Ćwicz odpowiedzi na ewentualne sprzeciwy, pytania i propozycje negocjacyjne ze strony pracodawcy. Co powinieneś odpowiedzieć, gdy szef zapyta, ile przyczyniasz się do zespołu? Co powinieneś odpowiedzieć, gdy firma proponuje więcej urlopu zamiast pieniędzy?

5. Opisz swoje koszty związane z pracą. Poza swoimi kwalifikacjami, opisz wszelkie wydatki związane z podróżami, zaopatrzeniem lub pracą. Na przykład możesz mieszkać dalej od pracy i podróżować dłużej niż inni pracownicy. Twój argument może obejmować prośbę o dodatkowe pieniądze na pokrycie takich kosztów. Może to skutkować podwyżką pensji, dodatkowym zwrotem kosztów podróży, biletem komunikacji miejskiej lub służbowym autem. Możesz również omówić opcje pracy zdalnej.

6. Bądź elastyczny. Bycie elastycznym podczas negocjacji płacowych oznacza współpracę z pracodawcą w celu znalezienia rozwiązania kompromisowego. Jeśli nie mogą zwiększyć twojej pensji, firma może zaoferować dodatkowy czas urlopu albo bardziej elastyczne godziny pracy. Przemyśl, jakie korzyści mogą ci przynieść te alternatywne rozwiązania. Długoterminowo, więcej czasu na rodzinę lub praca zdalna może być preferowana, niż praca w tych samych godzinach za więcej pieniędzy.

7. Nie bój się odejść. Twoja firma może nie być w stanie zapewnić dodatkowych pieniędzy, a jej propozycje mogą być niewystarczające. Jeśli oferta nie spełnia twoich wymagań lub kwalifikacji, może trzeba zakończyć negocjacje. Przed odejściem spróbuj poprosić o więcej dni wolnych albo bardziej elastyczne godziny pracy. Możesz nawet zawiesić rozmowy i wznowić je później, gdy obie strony będą miały czas, aby wszystko przeanalizować. Ta opcja może być idealna, jeśli część oferty jest akceptowalna, ale nie wszystkie.

8. Szanuj czas pracodawcy Bez względu na to, czy negocjacje zakończą się sukcesem i przyjmiesz większy pakiet wynagrodzenia czy nie powiesz nie ostatecznej ofercie, podziękuj pracodawcy za poświęcony czas. Bez względu na wynik, ta profesjonalna uprzejmość może wykazać szacunek dla pracodawcy i zachować dobrą współpracę.

Picture of Anna Kowalska
Anna Kowalska

Redaktor w MDC od 2024 roku.

ZASTRZEŻENIE:

W żadnym przypadku nie będziesz zobowiązany do płacenia za dostęp do jakiegokolwiek produktu, w tym kart kredytowych, pożyczek czy innych ofert. Jeśli tak się stanie, prosimy o natychmiastowy kontakt z nami. Zawsze upewnij się, że przeczytałeś warunki i zasady dostawcy usług, z którym się kontaktujesz. Generujemy przychody poprzez reklamy i polecenia dla niektórych, ale nie wszystkich, produktów prezentowanych na tej stronie internetowej. Wszystko, co tutaj publikujemy, opiera się na badaniach ilościowych i jakościowych, a nasz zespół stara się być jak najbardziej obiektywny w porównywaniu opcji konkurencyjnych.

ROZPOWSZECHNIANIE REKLAMODAWCY:

Jesteśmy niezależną witryną redakcyjną, obiektywną i finansowaną z reklam. Aby wspierać naszą zdolność do dostarczania treści bezpłatnie naszym użytkownikom, rekomendacje, które pojawiają się na naszej stronie, mogą pochodzić od firm, od których otrzymujemy wynagrodzenie jako afilianci. To wynagrodzenie może wpływać na sposób, miejsce i kolejność, w jakiej oferty pojawiają się na naszej stronie. Inne czynniki, takie jak nasze własne algorytmy i dane pierwszej strony, mogą również wpływać na sposób i miejsce, w którym produkty/oferty są umieszczane. Nie wymieniamy na naszej stronie wszystkich ofert finansowych ani kredytowych, które są obecnie dostępne na rynku.

NOTA REDAKCYJNA:

Opinie wyrażone tutaj są wyłącznie opinią autora i nie reprezentują żadnego banku, wydawcy kart kredytowych, hotelu, linii lotniczej ani jakiejkolwiek innej podmiotu. Ta treść nie została sprawdzona, zatwierdzona ani poparta przez żadną z podmiotów wymienionych w komunikacie. Niemniej jednak, wynagrodzenie, które otrzymujemy od naszych partnerów afiliacyjnych, nie wpływa na rekomendacje ani porady udzielane przez nasz zespół redakcyjny w naszych artykułach, ani w żaden sposób nie wpływa na treść tej strony internetowej. Chociaż ciężko pracujemy, aby dostarczyć dokładne i aktualne informacje, które uważamy za istotne dla naszych użytkowników, nie możemy zagwarantować, że wszystkie dostarczone informacje są kompletne i nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji dotyczących ich dokładności czy zastosowania.