Czym jest nauka przez całe życie i dlaczego jest tak istotna?
Utrzymywanie konkurencyjności w zmieniającym się otoczeniu zależy od zdobywania nowych umiejętności. Rozwijanie swoich zdolności i wiedzy jako część ciągłego procesu samodoskonalenia lub rozwoju zawodowego to właśnie nauka przez całe życie, znana także jako ciągłe kształcenie. Stała nauka pomaga ludziom rozwijać swoje zawody lub zmieniać ścieżkę zawodową, która lepiej odpowiada ich przekonaniom i zainteresowaniom, wymagając ciekawości intelektualnej i chęci zdobywania nowych umiejętności.
Definiuje się ciągłą naukę.
Praktyka regularnego poszerzania wiedzy i umiejętności nazywana jest nauką przez całe życie. Można to osiągnąć, uczestnicząc w kursach online, słuchając podcastów lub obserwując współpracowników w biurze.
Zrozumienie korzyści wynikających z nauki przez całe życie skłania wielu pracowników do oczekiwania, że firmy zapewnią im możliwości nauki i rozwoju (L&D). Według badania edX z 2023 roku, ponad osiemdziesiąt procent pracowników postrzega firmy jako instytucje pozauczelniane. Firmy mogą ponosić długoterminowe konsekwencje związane z spełnieniem tego oczekiwania; 77% pracowników twierdzi, że zostaliby na dłużej w firmie, gdyby miała ona silny program L&D; prawie jedna trzecia pracowników rozważałaby opuszczenie obecnego stanowiska pracy na rzecz pracy z lepszymi korzyściami związanymi z nauką i rozwojem.
Poprzez programy szkoleniowe uczące ludzi umiejętności, których firma potrzebuje, firmy mogą promować kulturę nauki przez całe życie w miejscu pracy. Czasem pozwala to firmom wykorzystać lub podkreślić wewnętrzny personel, zamiast zatrudniać nowych pracowników.
Modeluje się ciągłą naukę
Formy formalnego, społecznego i samodzielnie kierowanego nauki mogą pomóc podzielić ciągłą naukę na:
Zazwyczaj nauka formalna polega na prowadzeniu przez instruktora określonych kursów w sali lekcyjnej lub przestrzeni online. Firma dostarczająca formalne możliwości nauki ma na ogół na celu zorientowanie pracowników w firmie lub nauczanie umiejętności wymaganych przez firmę, pomagając także w szkoleniu pracowników na stanowiska kierownicze.
Poprzez obserwację lub interakcję społeczną – włącznie z okazjami społecznego uczenia się, takimi jak mentorstwo czy obserwacja prac na miejscu pracy – nauka społeczna pozwala pracownikom na zdobycie umiejętności na miejscu pracy.
Samodzielnie kierowana nauka polega na tym, że ludzie samodzielnie poszukują informacji. Aby rozwijać swoją karierę, może to obejmować czytanie artykułów, oglądanie TED Talków i podcastów. Ci, którzy chcą zdobyć specjalistyczne umiejętności lub zmienić zawód, będą korzystać w szczególności z możliwości samodzielnie kierowanej nauki.
Korzyści wynikające z nauki przez całe życie
Firmy, które chcą być na czele zmian na rynku i rozwijać swoich pracowników wewnętrznie, zamiast rekrutować i szkolić nowych pracowników, muszą zawsze się uczyć. Również dla profesjonalistów, którzy chcą przyjąć nowe technologie i zmieniać się z duchem czasu, trzeba zwrócić szczególną uwagę. Według analizy ServicenNow i Pearson, w ciągu najbliższych kilku lat 23,5 miliona amerykańskich miejsc pracy będzie wymagało przekwalifikowania lub doskonalenia umiejętności.
Jay Fortuna, wiceprezes ds. nauki i rozwoju organizacyjnego w GoHealth, zalecał unikanie sytuacji, w której za rok będziesz tak samo rozwinięty, jak teraz. “Każdy, kto sądzi, że ma wszystko już poukładane i nie musi się poprawić, stopniowo zostaje w tyle.”
W związku z tym, oto kilka innych korzyści z ciągłego kształcenia zarówno dla firm, jak i pracowników.
1. Zwiększona Innowacja i Wydajność
Aby pozostać na czele konkurencji, firmy muszą być na bieżąco z trendami branżowymi i nowymi technologiami. Firmy mogą zapewnić swoim pracownikom narzędzia, których potrzebują, aby sprostać wymaganiom firmy, oferując im szanse ciągłego kształcenia.
„Osoby, które ciągle się rozwijają, stają się bardziej efektywne”, zauważył Fortuna. „Mogą wykonywać pracę szybciej i lepiej”.
2. Poprawa Opłacalności
Przeprogramowanie i doskonalenie umiejętności swoich pracowników pomaga firmie stworzyć duży wewnętrzny pulpit talentów, z którego można zrekrutować odpowiednich kandydatów na otwarte stanowiska. Zatrudnienie wewnętrznego kandydata jest znacznie taniejsze niż szkolenie i rekrutacja nowych absolwentów. Z kolei zewnętrzni kandydaci zarabiają średnio o 18% więcej niż kandydaci wewnętrzni.
3. Lepsze Zatrudnienie
Pracownicy są bardziej skłonni pozostać w firmie, która wspiera ich rozwój. Według Gallupa, prawie 57% amerykańskich pracowników wyraziło chęć odświeżenia swoich umiejętności. Szczególnie młodzi wierzą, że szukając kariery, szanse nauki i rozwoju osobistego są absolutnie kluczowe.
Regan Morehouse zauważyła, „Osoby, które czują się zainwestowane, są bardziej skłonne zostać i być bardziej produktywne dla Ciebie”.
4. Doskonalenie Rozwoju Zawodowego
W większości zawodów ciągłe kształcenie jest niezbędne, aby pozostać konkurencyjnym i atrakcyjnym na rynku; jest to jednak szczególnie istotne dla rozwoju zawodowego, czyli tego, czy oznacza to awans na wyższe stanowisko w obecnej firmie, czy zdobycie lepszego tytułu zawodowego w nowej organizacji. Gallup twierdzi, że amerykańscy pracownicy, którzy uczestniczyli w programie doskonalenia umiejętności, zarabiają średnio o 8 000 dolarów więcej niż ich rówieśnicy.
5. Nowe Perspektywy Zatrudnienia
Pomimo że większość ludzi widzi swoją ścieżkę zawodową jako podejście zygzakowate bardziej podobne do wspinalni, Regan Morehouse stwierdziła, że większość ścieżek zawodowych jest bardziej podobna do drabiny. Ciągłe uczenie się pozwoli pracownikom zrobić te skoki w kierunku ich celów zawodowych.
„Potrzebuje to dużej elastyczności ze strony twojego zestawu umiejętności”, stwierdziła Regan Morehouse. „Powinieneś być w stanie dowiedzieć się o możliwości, zrozumieć, jak to mogłoby wyglądać, doskonalić umiejętności, których ci brakuje dzisiaj, i zastosować je w swojej nowej pracy”.
6. Poprawa Osobistej Sytości
Czy uczysz się więcej o swojej obecnej pracy, zmieniasz zawody czy poznajesz nowe hobby, twój rozwój osobisty zależy od ciągłego kształcenia. Uczenie się nowych umiejętności daje ci pewność w swoją zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami i dostosowywania się do zmian. Kiedy wypracujesz tę zdolność ciągłego rozwoju, łatwiej będziesz zdobywać nowe umiejętności – powiedział Fortuna, dodając, że może ci to także zachęcić do podjęcia poszukiwań stałego samodoskonalenia.
„Inwestowanie w siebie rozpoczyna koło zamachowe” – powiedział Fortuna. „Poprawiasz się, lubisz to i chcesz robić to więcej, im bardziej inwestujesz w siebie”.
Jak zastosować ciągłe uczenie się?
Wymień luki wiedzy i umiejętności.
Stwórz programy rozwoju i nauki skupione na potrzebach firmy. Może to wymagać bardziej ogólnych umiejętności, które przyciągną większą liczbę ludzi lub wiedzy specjalistycznych dla konkretnych działów. W każdym razie strategia ciągłego uczenia się powinna określić, gdzie występują braki w umiejętnościach w firmie i jak plan uczenia się pomoże firmie osiągnąć swoje cele w dziedzinie uczenia się.
Fortuna radzi liderom, aby zastanowili się i zapytali: „Na czym nam brakuje? Czy powinniśmy się skupić na czymś konkretnym? W jaki sposób możemy się ulepszyć w tym?”
2. Pozyskaj wsparcie od autorytetów.
Programy rozwoju pracowników wymagają współpracy liderów na wszystkich szczeblach. Załoga wyższego kierownictwa może stworzyć kulturę nauki przez całe życie i pomóc w priorytetyzacji umiejętności potrzebnych firmie. Kierownicy natomiast mogą pomóc pracownikom w rozwoju, pozwalając swoim bezpośrednim podwładnym na czas przeznaczony na szkolenie. Poprzez pomoc w projektach związanych z nauką i rozwojem, mogą oni także stanowić przykład.
„W firmie muszą być określone struktury, aby ciągłe uczenie się przynosiło korzyści jako zwrot z inwestycji dla firmy” – powiedziała Amy Parker, wiceprezes ds. globalnego rozwoju talentów i zaangażowania pracowników w Acquia. „Nawiasem mówiąc, musi być to część struktury i kultury ludzi, których pozyskujesz na pokład, a zespół kadry kierowniczej musi zapewnić wsparcie”.
Stwórz bibliotekę zasobów.
Jeśli twoja firma dopiero zaczyna swoją przygodę z nauką i rozwojem, możesz zacząć dostarczając materiały instruktażowe za pośrednictwem platformy takiej jak Udemy, LinkedIn Learning lub inne narzędzie do nauki online. Chociaż mogą one nie być dostosowane do konkretnych potrzeb firmy, te narzędzia poruszają szeroki zakres tematów, dzięki czemu pracownicy mogą wybrać te, które pasują do ich ścieżki kariery.
4. Promuj edukację rówieśniczą.
Mentorstwo i obserwacja pracy to dwa świetne sposoby na stworzenie okazji do nauki rówieśniczej, które będą służyć budowie relacji i rozwijaniu przydatnych umiejętności zawodowych wśród pracowników. Dzięki platformie sztucznej inteligencji Trova, pracownicy w Acquia mogą komunikować się na własną rękę. Bez jakiejkolwiek koordynacji lub kontroli ze strony personelu ds. nauki i rozwoju, pozwala to kolegom współpracować i zdobywać umiejętności techniczne od siebie nawzajem.
5. Pozostań elastyczny i płynny.
Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest utrzymywać inicjatywy ciągłego uczenia się elastycznymi. Firma może zaoferować wiele seminariów o różnych porach lub kurs online na żądanie, które można uzyskać w dowolnym czasie, aby pracownicy mieli większą swobodę w planowaniu.
Programowanie powinno być również dość elastyczne, aby pracownicy mogli proponować tematy lub organizować własne warsztaty. Twoje programy nauki i rozwoju nie tylko skorzystają ze świeżych pomysłów, ale także od pracowników korzystających z ofert nauki i rozwoju, zachęcając ich do pomocy w ich własnym rozwoju.
Parker zaleca nie próbować narzucić struktury, która nie sprawdzi się z kulturą firmy. „Możesz dokonać małych zmian, aby zmienić kulturę; jeśli brakuje kultury naukowej, dowiedz się, co ekscytuje ludzi lub czego chcą się nauczyć”.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego jest ważne ciągłe uczenie się?
Pracownicy i firmy, które chcą pozostać na czele trendów branżowych, potrzeb rynku i innowacji technologicznych, muszą być zawsze w trakcie nauki. Pomaga to również tym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności dla większych możliwości zawodowych i rozwoju osobistego, ponieważ pozwala firmom rozwijać swoich pracowników wewnętrznie, zamiast rekrutować i szkolić nowych pracowników.
Podaj przykład ciągłego uczenia się.
Ciągłym kształcenie może być zarówno formalny kurs czy program szkoleniowy pracowników, jak i słuchanie podcastów rozwoju przywództwa lub obserwowanie prac najlepszego kolegi w swojej dziedzinie.