Nowa badania nad 14 000 członkami WeightWatchers sugerują, że Ozempic i inne leki na otyłość mogą leczyć problemy z używaniem substancji.
Ozempic i inne leki na odchudzanie mogą obniżyć rachunki w barze. Dzisiejsze badania pokazują, że te leki zmniejszają spożycie alkoholu.
Badacze oceniali członków WeightWatchers, którzy otrzymali jeden z wielu leków antyotyłościowych, w tym leki z drugiej generacji z grupy GLP-1, takie jak semaglutyd. Połowa z osób, które regularnie piły alkohol przed programem, ograniczyła spożycie po nim – stwierdzili badacze. Najnowsze badania sugerują, że te przełomowe leki mogą leczyć problemy z używaniem substancji.
Utrata wagi jest znacznie skuteczniejsza dzięki semaglutydowi i innym nowszym lekom GLP-1 niż za pomocą diety i ćwiczeń. Jednak badacze analizują także, czy te leki pomagają w zmniejszeniu pragnienia opioidów i alkoholu. Jednak badania na zwierzętach, osobiste historie oraz małe badania użytkowników GLP-1 wskazały na wstępną poparcie tego efektu.
Przypadek leczenia uzależnień przez Ozempic poprawia się.
Badacze WeightWatchers także zauważyli mniejsze spożycie alkoholu u swoich podopiecznych, dlatego przygotowali pionierskie badanie, aby systematycznie śledzić pacjentów przed i po rozpoczęciu tych leków.
„To badanie różniło się od poprzednich badań tym, że obejmowało różne leki antyotyłościowe (metformina, bupropion/naltrekson, leki z pierwszej generacji GLP-1 i leki z drugiej generacji GLP-1) oraz analizowało zmiany w spożyciu alkoholu przed i po inicjacji, podczas gdy inne prace nie badały zmian przed i po i głównie koncentrowały się na osobach z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji” – powiedziała główna badaczka Lisa Miller-Matero, dyrektor zespołu ds. zdrowia.
Matero i jej zespół przeanalizowali wyniki ponad 14 000 uczestników WW w programie odchudzania za pomocą telemedycyny, z których 86% przyjmowało semaglutyd lub tirzepatyd.
Prawie połowa uczestników programu piła alkohol wcześniej. 45% zgłosiło zmniejszenie spożycia alkoholu po nim. Wszystkie leki antyotyłościowe zmniejszały picie, ale użytkownicy bupropionu/naltreksonu najczęściej zgłaszali mniejsze picie (po dostosowaniu do utraty wagi, różnica nie była już istotna). Badacze opublikowali swoje wyniki w Jama Network Open we wtorek.
„To, co również jest ekscytujące, to fakt, że ci, którzy pili w umiarkowanych lub dużych ilościach, mieli większe szanse na zmniejszenie spożycia alkoholu” – dodała Miller-Matero.
Programy odchudzania zalecają ograniczenie spożycia alkoholu, aby zmniejszyć kalorie i zapobiec zjedzeniu źle dobranych posiłków, a uczestnicy są szczególnie zdeterminowani, aby się poprawić.
Różne leki zajmują się otyłością, i to samo może być prawdą dla spożycia alkoholu. Podczas gdy naltrekson redukuje pragnienie alkoholu, leki GLP-1 mogą zmniejszyć satysfakcjonujący wpływ alkoholu, podobnie jak jedzenie. Badacze byli zaskoczeni, że nawet pacjenci stosujący metforminę, starszy lek przeciwcukrzycowy stosowany w leczeniu otyłości, pili mniej, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze badania nie wykazały, że tak się dzieje. Badacze są zdania, że utrata wagi u użytkowników metforminy mogła być spowodowana programem.
Programy odchudzania zalecają ograniczenie spożycia alkoholu, aby zmniejszyć kalorie i zapobiec zjedzeniu źle dobranych posiłków, a uczestnicy są szczególnie zdeterminowani, aby się poprawić.
Naltrekson jest zarejestrowany do leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, dlatego leki GLP-1 mogą także leczyć uzależnienia. Badacze uważają, że potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia.
„Myślę, że jest jeszcze za wcześnie, aby zalecać stosowanie tych leków w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem substancji, ale uważam, że te prace są obiecujące i sugerują, że leki przeciwojczystościowe mogą być również skuteczne w zmniejszeniu spożycia substancji” – powiedziała Miller-Matero. Te wyniki sugerują konieczność dalszych badań nad lekami przeciwojczystościowymi, w szczególności RAs GLP-1, w celu zmniejszenia spożycia alkoholu.
Miller-Matero chce zbadać te leki w kontekście zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Proponuje przetestowanie tych leków w randomizowanych badaniach z udziałem uczestników programu odchudzania, którzy nie przyjmują leków jako grupa kontrolna. Ta metoda pomogłaby określić, czy redukcja wagi czy leki redukują spożycie alkoholu.
Badacze na całym świecie przeprowadzają skromne próby, aby ustalić, czy semaglutyd może leczyć alkoholizm.
„Zidentyfikowanie mechanizmów, dlaczego te leki zmniejszają spożycie alkoholu, byłoby również bardzo pomocne” – dodała.