Zrozum problemy spowodowane odpadami elektronicznymi, które osiągnęły rekordowy pozio – MDC

Zrozum problemy spowodowane odpadami elektronicznymi, które osiągnęły rekordowy pozio

W 2022 roku globalne odpady elektroniczne wzrosły o imponujące 82% w porównaniu z danymi z 2010 roku, zgodnie z przedstawionymi danymi. Od starych telefonów komórkowych po zepsute lodówki i wyrzucane papierosy elektroniczne, odpady elektroniczne osiągają alarmujące szczyty, a ich tempo wzrostu jest pięciokrotnie wyższe niż wskaźniki recyklingu. Sytuacja ta niesie ze sobą szereg zmartwień, obejmujących kwestie zdrowotne, środowiskowe i klimatyczne, jak wskazuje niedawna analiza.

Reklamys

Przedstawione liczby są naprawdę imponujące. Tylko w 2022 roku świat był świadkiem wygenerowania 62 milionów ton metrycznych odpadów elektronicznych, znanych również jako “e-odpady”, zgodnie z Monitorowaniem Globalnym E-odpadów Organizacji Narodów Zjednoczonych, których wyniki ogłoszono w tę środę (20). Aby dostarczyć wizualnej perspektywy, te odpady wystarczyłby do napełnienia ponad 1,5 miliona ciężarówek o pojemności 40 ton każda. Jeśli ustawiłyby się one jedna za drugą, stworzyłyby linię tak długą, że mogłaby okrążyć cały glob wzdłuż równika.

Termin “e-odpady” jest używany jako szeroka kategoria do opisu każdego wyrzuconego produktu, który zawiera wtyczkę lub baterię, często zawierający substancje toksyczne i niebezpieczne, takie jak rtęć i ołów.

W miarę jak świat staje się coraz bardziej uzależniony od elektroniki, a ilości sprzedawane w krajach rozwijających się rosną po raz pierwszy, przepływ niebezpiecznych odpadów wzrasta.

Zgodnie z raportem, globalne odpady elektroniczne wzrosły o 82% w 2022 roku w porównaniu z 2010 rokiem i przewiduje się, że wzrosną jeszcze bardziej, osiągając 82 miliony ton metrycznych do 2030 roku.

Jednak zdolność recyklingu nie nadąża za tym tempem. Tylko mała część e-odpadów wyprodukowanych w 2022 roku, około 22,3%, została udokumentowana jako zebrana i poddana recyklingowi, ujawnia raport. Od 2010 roku wzrost e-odpadów przewyższył prawie pięciokrotnie wzrost formalnego zbierania i recyklingu, jak obliczono w tym samym dokumencie.

Większość e-odpadów trafia na wysypiska lub jest częścią nieformalnych systemów recyklingu, gdzie ryzyko zanieczyszczenia i szkodliwe skutki zdrowotne są znaczące.

Mniejsze urządzenia elektroniczne, takie jak zabawki, odkurzacze i papierosy elektroniczne, mają szczególnie niskie wskaźniki recyklingu, wynoszące tylko około 12%, mimo że stanowią około jedną trzecią wszystkich e-odpadów, jak ujawniono w raporcie.

Z drugiej strony, wskaźniki recyklingu są zazwyczaj wyższe dla większych i cięższych urządzeń, takich jak klimatyzatory i telewizory, z powodu ich rozmiaru i związanych z nimi obaw zdrowotnych.

Raport przewiduje, że wskaźniki zbierania i recyklingu spadną do zaledwie 20% do 2030 roku. Jim Puckett, założyciel i dyrektor wykonawczy Basel Action Network, grupy monitorującej odpady elektroniczne, opisał wnioski raportu jako “ponure”.

Wyniki ujawniają brak odpowiedzialności ze strony producentów, którzy wykazują “brak należnej staranności”, nie biorąc odpowiedzialności za los swoich produktów na końcu ich cyklu życia, zauważył Puckett w wywiadzie, mimo że nie brał udziału w opracowywaniu raportu.

“Producenci muszą być zmuszeni, wbrew swojej woli, do tworzenia trwałych produktów,” powiedział Puckett, podkreślając znaczenie projektowania produktów tak, aby nie były przeznaczone do szybkiej utylizacji, ale do dłuższego okresu użytkowania.

Dodatkowo, producenci powinni ustanowić jasne plany dotyczące usuwania, zbierania i recyklingu toksycznych i niebezpiecznych części swoich produktów, dodał Puckett.

Problem e-odpadów nie jest tylko problemem środowiskowym, ale ma także znaczące implikacje dla klimatu globalnego. Urządzenia elektroniczne polegają na surowcach, w tym metalach rzadkich, które są wydobywane i przetwarzane w procesie wysoce energochłonnym, w przeważającej części zasilanym przez paliwa kopalne. W miarę jak rośnie zapotrzebowanie na te urządzenia i ludzie są zachęcani do ich częstszej wymiany, rośnie również wynikający z tego wpływ na klimat.

Zgodnie z raportem, odpowiednie zarządzanie e-odpadami i ich prawidłowe usuwanie mogą zmniejszyć globalne zanieczyszczenie węglem, odzyskując metale i zmniejszając potrzebę wydobycia nowych surowców.

“Im więcej metali poddamy recyklingowi, tym mniej będziemy musieli wydobywać,” wyjaśnił Kees Baldé, główny autor raportu i starszy naukowiec w Instytucie Szkolenia i Badania Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Recykling metali pochodzących z e-odpadów, zamiast wydobywania nowych surowców, przyczynił się do uniknięcia około 52 milionów ton metrycznych emisji gazów cieplarnianych w 2022 roku, jak podkreślono w raporcie.

Skuteczniejsze zarządzanie e-odpadami, zwłaszcza urządzeniami takimi jak lodówki i klimatyzatory, które uwalniają chłodziwa takie jak chlorofluorowęglowodory, potężne gazy cieplarniane, może znacząco zmniejszyć wpływ klimatyczny tych odpadów.

Dodatkowo praktyka recyklingu może uwolnić ukrytą wartość tych produktów. Raport wskazał, że w 2022 roku w e-odpadach wyrzuconych znajdowały się metale o wartości około 91 miliardów dolarów, w tym około 15 miliardów dolarów w złocie.

Pomimo rosnącej globalnej troski o e-odpady, tylko 81 krajów miało do 2023 roku konkretne polityki dotyczące e-odpadów, w tym państwa Unii Europejskiej i Indie.

Stany Zjednoczone, jeden z największych producentów e-odpadów, nie mają ogólnokrajowego prawodawstwa wymagającego recyklingu elektroniki, chociaż niektóre stany, takie jak Waszyngton DC, ustanowiły własne przepisy dotyczące e-odpadów.

Jednak nawet tam, gdzie istnieją konkretne przepisy dotyczące e-odpadów, nadzór wciąż stanowi znaczące wyzwanie na całym świecie, podkreślili autorzy raportu w oświadczeniu.

Jednym z najważniejszych podejść do rozwiązania kryzysu e-odpadów jest to, aby bardziej rozwinięte kraje przestały wysyłać swoje odpady elektroniczne do państw, które nie mają zdolności do ich przetwarzania, powiedział Baldé.

W krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie e-odpady, w dużej mierze pochodzące z bogatszych krajów, często są przetwarzane za pomocą nieformalnych i nieuregulowanych systemów recyklingu, skutki dla zdrowia publicznego i zanieczyszczenia są często poważne.

“W prostych słowach, status quo nie może być dłużej tolerowane,” podkreślił Baldé. “Ten nowy raport jest pilnym apelem o znaczący wzrost inwestycji w infrastrukturę, promowanie naprawy i ponownego wykorzystania, capacitating i wdrażanie środków w celu zapobiegania nielegalnemu wysyłaniu e-odpadów.”

Picture of Anna Kowalska
Anna Kowalska

Redaktor w MDC od 2024 roku.

ZASTRZEŻENIE:

W żadnym przypadku nie będziesz zobowiązany do płacenia za dostęp do jakiegokolwiek produktu, w tym kart kredytowych, pożyczek czy innych ofert. Jeśli tak się stanie, prosimy o natychmiastowy kontakt z nami. Zawsze upewnij się, że przeczytałeś warunki i zasady dostawcy usług, z którym się kontaktujesz. Generujemy przychody poprzez reklamy i polecenia dla niektórych, ale nie wszystkich, produktów prezentowanych na tej stronie internetowej. Wszystko, co tutaj publikujemy, opiera się na badaniach ilościowych i jakościowych, a nasz zespół stara się być jak najbardziej obiektywny w porównywaniu opcji konkurencyjnych.

ROZPOWSZECHNIANIE REKLAMODAWCY:

Jesteśmy niezależną witryną redakcyjną, obiektywną i finansowaną z reklam. Aby wspierać naszą zdolność do dostarczania treści bezpłatnie naszym użytkownikom, rekomendacje, które pojawiają się na naszej stronie, mogą pochodzić od firm, od których otrzymujemy wynagrodzenie jako afilianci. To wynagrodzenie może wpływać na sposób, miejsce i kolejność, w jakiej oferty pojawiają się na naszej stronie. Inne czynniki, takie jak nasze własne algorytmy i dane pierwszej strony, mogą również wpływać na sposób i miejsce, w którym produkty/oferty są umieszczane. Nie wymieniamy na naszej stronie wszystkich ofert finansowych ani kredytowych, które są obecnie dostępne na rynku.

NOTA REDAKCYJNA:

Opinie wyrażone tutaj są wyłącznie opinią autora i nie reprezentują żadnego banku, wydawcy kart kredytowych, hotelu, linii lotniczej ani jakiejkolwiek innej podmiotu. Ta treść nie została sprawdzona, zatwierdzona ani poparta przez żadną z podmiotów wymienionych w komunikacie. Niemniej jednak, wynagrodzenie, które otrzymujemy od naszych partnerów afiliacyjnych, nie wpływa na rekomendacje ani porady udzielane przez nasz zespół redakcyjny w naszych artykułach, ani w żaden sposób nie wpływa na treść tej strony internetowej. Chociaż ciężko pracujemy, aby dostarczyć dokładne i aktualne informacje, które uważamy za istotne dla naszych użytkowników, nie możemy zagwarantować, że wszystkie dostarczone informacje są kompletne i nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji dotyczących ich dokładności czy zastosowania.