Istnieje wiele sposobów na zdobycie nowej pracy, aby awansować w swojej karierze i zarabiać więcej pieniędzy. Tworzenie sieci online i offline oraz sprawdzanie stron z ofertami pracy to dobre strategie pozyskiwania pracy. Odkryj dalsze wskazówki dotyczące poszukiwania pracy.
Kluczowe wnioski
Tworzenie sieci online i osobiste może pomóc Ci być na bieżąco z rynkiem, w tym z dostępnymi ofertami pracy.
Często odwiedzaj strony z ofertami pracy.
Szukaj pracy w swojej dziedzinie, aby wykorzystać swoje umiejętności.
Unikaj odrzucania tymczasowej lub na zlecenie pracy, która może prowadzić do pełnoetatowej posady.
1. Tworzenie sieci kontaktów
Na tym podziemnym rynku pracy wiele najkorzystniejszych stanowisk nigdy nie jest ogłaszanych. Kandydaci dowiadują się o tych stanowiskach od znajomych, byłych współpracowników i byłych szefów.
Tworzenie sieci kontaktów może pomóc Ci znaleźć nieogłoszone stanowisko. Rozważ dołączenie do grup zawodowych, uczestnictwo w wydarzeniach dla absolwentów i nawiązywanie kontaktów z profesjonalistami branżowymi. Spotykaj się z kolegami z branży osobiście lub online, ilekroć to możliwe.
LinkedIn pozwala dodać znajomych znajomych do swojej sieci. Poszerzanie swojej sieci zwiększa szanse na znalezienie nowych możliwości.
2. Polecanie
Niektóre firmy nagradzają pracowników za polecenie udanych kandydatów. To korzystne dla wszystkich. Ty dostajesz nową pracę, a Twój kontakt otrzymuje prowizję za znalezienie najlepszego kandydata.
To rzadkie, ale możesz zapytać zaufanego znajomego z branży o możliwości. Relacje, które nawiązujesz przy każdym zatrudnieniu, mogą otworzyć później możliwości.
3. Tablice z ofertami pracy, strony kariery
Oficjalne tablice z ofertami pracy firm są doskonałym sposobem na znalezienie pracy odpowiadającej Twoim potrzebom. Federalne i stanowe biura pracy oraz banki są dostępne dla wszystkich.
Możesz także korzystać z wyszukiwarek ofert pracy lub różnych stron internetowych związanych z karierą, które wymieniają oferty pracy, takich jak Monster.com, Google for Jobs, CareerBuilder i Indeed. Inne bazy danych freelancingu i na zlecenie to m.in. PeoplePerHour, Upwork, Simply Hired i Crowded.
Szybki fakt
Dice dla specjalistów technicznych i ArtsThread dla artystów to przykłady platform do wyszukiwania pracy branżowej. Te strony działają jak ogłoszenia drobne, ale mają większy zasięg i szybszy obrót.
4. Targi Pracy
Niektóre targi pracy są ogólnopolskie, ale większość jest branżowa. Organizacje biorące w nich udział zostaną wymienione w materiałach promocyjnych.
Znajdź firmy, które Cię interesują, zabierz CV i wizytówki oraz przygotuj się, aby się sprzedać. Rozważ kontakty z rekruterami jako mini-rozmowy kwalifikacyjne, które mogą Cię wyróżnić spośród innych kandydatów. Niektóre firmy przeprowadzają na miejscu rozmowy kwalifikacyjne z odpowiednimi osobami.
5. Strony internetowe firm
Przejdź do sekcji kariery na stronie internetowej swojego pożądanego pracodawcy, jeśli wiesz, który to jest. Jeśli regularnie przeglądasz jego stronę, możesz znaleźć pracę odpowiadającą Twoim umiejętnościom.
Wymieniaj pracodawców, z którymi chcesz pracować, i regularnie odwiedzaj ich strony internetowe. Znalezienie pracy w konkretnej firmie może zająć trochę czasu, ale może to być doskonały sposób na znalezienie swojej wymarzonej kariery.
6. Korespondencja bezpośrednia
Jeśli nie ma ogłoszeń o pracę, możesz skontaktować się bezpośrednio z firmą, która Cię interesuje. Po znalezieniu informacji kontaktowych na stronie internetowej firmy, zadzwoń lub napisz do pracowników. Zapytaj o możliwe oferty pracy i wyślij swoje CV.
Pamiętaj, że tego rodzaju interakcje mogą być niepożądane. Rzadko dostaniesz odpowiedź. Może jednak przynieść Ci informacje o nadchodzących ofertach pracy.
7. Headhunterzy/Rekruterzy
Można skorzystać z profesjonalnej pomocy w poszukiwaniu pracy od headhunterów i agencji rekrutacyjnych.
Wiele firm korzysta z usług rekrutacyjnych, aby przyspieszyć proces zatrudnienia. Headhunterzy regularnie poszukują kandydatów do ofert pracy. Wynagrodzenie oparte na prowizji. Warto wiedzieć, kto ją płaci – Ty czy firma.
Warto pamiętać, że wiele szkół średnich i uniwersytetów oferuje usługi związane z doradztwem zawodowym, aby pomóc nowym absolwentom w przygotowaniu CV o aktualnym uczniom i absolwentom w poszukiwaniu pracy.
8. Praca tymczasowa lub staż
Prace tymczasowe i na zlecenie często przekształcają się w stałe zatrudnienie. Jest to świetny sposób na nawiązanie relacji biznesowych. Wiele agencji rekrutacyjnych pomaga w znalezieniu pracy tymczasowej i na zlecenie.
Niedawno absolwenci szkół wyższych korzystają z praktyk zawodowych. Programy zatrudnienia absolwentów w wielu szkołach pomagają studentom w znalezieniu pracy.
Porada
Początkujący i stać na to, wolontariat może pomóc nawiązać relacje branżowe.
9. Niezwyczajne strategie
Na konkurencyjnym rynku pracy niektórzy poszukiwacze pracy robią wszystko. Poszukujący pracy wykorzystali reklamy, listy łańcuchowe z życiorysami, a nawet przyklejenie CV do siebie i przechadzanie się po mieście jak bilbord ludzki.
Te strategie mogą przynieść efekty, ale bądź ostrożny. Upewnij się, że Twoje kreatywne podejście pasuje do branży, którą chcesz zdobyć.
Jak wiesz, kiedy zmienić pracę?
Istnieje wiele powodów do zmiany pracy. Jeśli pracujesz w tej samej branży, za tę samą pensję przez lata, możesz chcieć zmienić pracę, aby rozwijać swoją karierę. Jeśli Twoja firma właśnie zwolniła pracowników, możesz szukać nowego zatrudnienia dla większego bezpieczeństwa. Jeśli jesteś szykanowany w pracy, możesz chcieć znaleźć nową pracę.
Jak zakończyć pracę?
Bądź profesjonalny i uprzejmy podczas rezygnacji. Spróbuj zaoferować dwa tygodnie wypowiedzenia. Przekaz swoją rezygnację prof.esjonalnie na piśmie. Zaakceptuj odpowiedź szefa i pracuj jak najlepiej do czasu odejścia.
Co powinienem zrobić przed nową pracą?
Nowi pracownicy mogą zdziałać kilka rzeczy przed rozpoczęciem pracy. Zacznij od podręcznika dla pracowników. Po rozpoczęciu pracy sprawdź swoich współpracowników na LinkedIn, aby się z nimi skontaktować i dowiedzieć się, jakie oprogramowanie używa Twoja nowa firma.
Wnioski
Znalezienie nowej pracy odpowiadającej Twoim wymaganiom i umiejętnościom może zająć trochę czasu, ale tablice z ofertami pracy i tworzenie sieci kontaktów mogą pomóc. Jeśli zmieniasz pracę, opuść swojego obecnego pracodawcę uprzejmie i daj mu przynajmniej dwa tygodnie wypowiedzenia.