13 Strategie, jak negocjować pensję po otrzymaniu oferty pracy: Klucz do sukcesu – MDC

13 Strategie, jak negocjować pensję po otrzymaniu oferty pracy: Klucz do sukcesu

W dobie zaoferowania pracy pracodawca zazwyczaj przedstawia pakiet płacowy oraz sugerowaną pensję. Jeśli uważasz, że proponowana pensja jest adekwatna do Twojego stopnia wykształcenia, poziomu pracy, umiejętności i doświadczenia, możesz zdecydować się na negocjacje w celu uzyskania wyższego wynagrodzenia. Możesz również zaproponować inne korzyści, takie jak dodatkowe dni urlopu czy inne formy wynagrodzenia, np. udziały lub akcje.

Reklamys

Istotne lekcje: Przed przystąpieniem do negocjacji płacowych warto przeanalizować trendy płacowe w branży oraz oszacować swoją wartość. Warto również rozważyć przedstawienie zakresu płacy zamiast jednej kwoty.
Twoje wynagrodzenie może zostać wpływane przez Twoje położenie geograficzne, lata doświadczenia, doświadczenie zarządzania, stopień wykształcenia, poziom kariery, umiejętności, licencje i certyfikaty.
Jeśli firma nie spełnia Twoich minimalnych wymagań płacowych lub nie oferuje dodatkowych korzyści, które byłyby tego warte, nie wahaj się odrzucić oferty pracy.

13 wskazówek przygotowania do podwyżki płacowej
Te wskazówki powinny pomóc Ci przygotować się do negocjacji płacowych:
1. Na początek, ocen swoje umiejętności.
Przed rozpoczęciem negocjacji płacowych ważne jest, abyś poznał wartość, jaką możesz przynieść pracodawcy. Wiele czynników może wpłynąć na Twoje wynagrodzenie, w tym:
Położenie geograficzne: Weź pod uwagę koszty życia w Twoim regionie. Na przykład dla tej samej pracy możesz potrzebować więcej w San Francisco niż w Minnesocie, gdyż koszty życia tam są wyższe.
Lata doświadczenia zawodowego: Jeśli opis stanowiska wymaga trzech do pięciu lat doświadczenia, a Ty spełniasz wyższe wymagania, wynagrodzenie może być wyższe.
Lata doświadczenia w zarządzaniu: Podobnie jak z doświadczeniem zawodowym, jeśli firma oczekuje lub wymaga umiejętności przywódczych i spełniasz ich oczekiwania, może to być podstawa do wyższego wynagrodzenia.
Poziom wykształcenia: Twoje wynagrodzenie może się różnić w zależności od stosowanych programów doktoranckich lub specjalistycznych.
Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej się rozwijasz w pracy, tym zakres Twojego wynagrodzenia powinien być większy.
Umiejętności techniczne lub specjalistyczne, które wymagają czasu na rozwój, mogą wiązać się z wyższym wynagrodzeniem.
Pracodawca może wymagać lub preferować posiadanie określonych licencji lub certyfikatów. Jeśli je już posiadasz, możesz być w dobrej pozycji do żądania wyższego wynagrodzenia.
Rozpocznij negocjacje płacowe, podkreślając ponownie, dlaczego byłybyś cennym pracownikiem i wsparciem oczekiwanego wynagrodzenia do powyższych elementów.

2. Przeanalizuj średnią rynkową.
Ta informacja, dostępna za pośrednictwem Indeed Salaries, może pomóc w skuteczniejszej negocjacji. Twoje żądanie wynagrodzenia może korzystać z rynkowej średniej, która stanowi również uzasadnioną podstawę. Narzędzie to łączy dane wprowadzane anonimowo przez innych użytkowników Indeed ze zgłoszonymi pensjami z historycznych i obecnych ogłoszeń pracy w serwisie Indeed. Rozpoczynając badania rynku, warto zastanowić się nad kilkoma pytaniami:
Jaka jest średnia krajowa pensja dla tego stanowiska?
Jaka jest średnia w miastach i obszarach geograficznych w Twojej okolicy?
Jaki zakres płac obowiązuje w podobnych firmach w Twojej okolicy dla tego rodzaju pracy?

3. Przygotuj swoje argumenty.
Przy tworzeniu notatek negocjacyjnych warto odpowiedzieć na następujące pytanie jako podstawę do dyskusji: Dlaczego uważasz, że powinieneś otrzymać więcej pieniędzy niż firma oferuje?
Kate Palmquist, która przez ostatnie dziesięć lat pełniła kilka stanowisk w dziale HR, udziela kilku wskazówek dotyczących żądania wyższego wynagrodzenia:
Podczas prośby o wyższe wynagrodzenie, ważne jest, aby uwzględnić jeden lub dwa mocne argumenty, dlaczego firma powinna zainwestować więcej w Ciebie. Tak jak nie wydałbyś swoich pieniędzy bez znajomości wartości produktów, mądrze jest unikać prośby o więcej pieniędzy bez jakiejkolwiek justyfikacji. Przedstaw osobiście kierownikowi relevantny przykład z Twojej historii, który pomoże mu podnieść Twoje wynagrodzenie. Poza pieniędzmi, możesz także negocjować dzień wolny lub inne wartościowe zachęty.
Zanim skontaktujesz się z firmą, przygotuj kilka argumentów i ustal konkretne cele. Możesz uwzględnić osiągnięte cele w poprzednich stanowiskach, przychód, który pomogłeś wygenerować, czy nagrody, które otrzymałeś. Jeśli to możliwe, korzystaj z konkretnych liczb.
Lata doświadczenia w branży, zwłaszcza jeśli masz więcej doświadczenia niż minimalny wymagany przez firmę
Certyfikaty lub umiejętności, zwłaszcza jeśli są bardzo poszukiwane w Twojej branży

4. Przygotuj czas na rozmowę.
Aby umówić rozmowę telefoniczną, skontaktuj się z rekruterem lub menedżerem ds. zatrudnienia. Chociaż e-maile są dobrym miejscem do negocjacji, rozmowa werbalna jest bardziej skuteczna. Rozmowa przez telefon, wideokonferencję lub osobiście pozwoli Ci na wymianę zdań, wyrażenie wdzięczności oraz precyzyjne przedstawienie swoich potrzeb. Ponieważ rekruter lub menedżer ds. zatrudnienia będzie argumentował na rzecz Twojego wynagrodzenia przed osobami podejmującymi decyzje, bądź uprzejmy i prostolinijny.

5. Praktykuj z osobą, której ufasz.
Ćwiczenia nad swoimi argumentami mogą pomóc Ci w zyskaniu pewności siebie i zidentyfikowaniu obszarów do poprawy. Najlepiej ćwiczyć w obecności zaufanego przyjaciela lub współpracownika, który może udzielić konstruktywnej krytyki.Jeśli chcesz, możesz również rozmawiać przed lustrem lub nagrywać wymianę zdań.
Ten etap jest szczególnie istotny, gdyż choć rozmowa o pieniądzach może często wydawać się niezręczna, im więcej będziesz ćwiczył, tym bardziej komfortowy będziesz, gdy nadejdzie czas na rozmowę.

6. Wypromuj pewność siebie.
Mówienie z pewnością siebie jest równie istotne co wybór słów. Im pewniej się wyrażasz, tym bardziej pracodawca będzie pewny swojej oceny Twoich argumentów. Brak pewności siebie może prowadzić do zbytniego tłumaczenia się lub przepraszania za Twoje żądanie, co nie jest korzystne podczas negocjacji.
Pewność siebie, szacunek dla swoich własnych umiejętności i cech nie powinny być mylone z arogancją, czyli zawyżonym poczuciem własnej wartości. Przedstawienie siebie z zbyt dużą pewnością siebie lub arogancją zawsze wychodzi źle. Raczej odważnie i prosto podaj swoje oczekiwane wynagrodzenie wraz z krótkim podsumowaniem swoich argumentów.

7. Daj przykład dziękując innym.
Na pewno poświęciłeś dużo czasu i wysiłku na aplikowanie i przesłuchania w ramach procesu rekrutacji. Ponieważ firma również poświęciła czas na ten proces, ważne jest, abyś to docenił i podziękował za przyjrzenie się Twojej aplikacji. Podziel się konkretnymi elementami, takimi jak kultura firmy czy produkt, które Cię inspirują we współpracy.

Zapytaj firmę o wyższe wynagrodzenie z wdziękiem i ostrożnością. Nigdy nie chcesz wydawać się roszczeniowy ani obrażać ich proponując pensję znacznie wyższą niż początkowo obiecano.

8. Wymagaj górnej granicy Twojego zakresu.
Podanie pracodawcy nieco wyższej kwoty niż Twoje założenie to jedno z podstawowych zasad negocjacji płacowej. W ten sposób, nawet jeśli będą się targować, nadal otrzymasz ofertę pracy, z którą będziesz czuł się zadowolony. Jeśli podajesz zakres płacy, firma prawdopodobnie będzie skłonna lepiej ocenić niższą wartość; dlatego upewnij się, że najniższa wartość, którą podajesz, nadal stanowi rozsądną kwotę.

9. Przyjrzyj się wydatkom związanym z Twoim zatrudnieniem.
Dodatkowy powód do żądania podwyżki wynagrodzenia może wynikać z pokrycia kosztów związanych z przyjęciem pracy. Na przykład, gdy przenosisz się do innego miasta w związku z pracą, będziesz musiał pokryć opłaty za przeprowadzkę, a także wszelkie opłaty związane z opłacaniem bieżącego wynajmu lub sprzedażą posiadanej nieruchomości. Jeśli przenosisz się dalej od domu, będziesz musiał rozważyć koszty związane z transportem, w tym benzyną i zużyciem samochodu. Kandydaci mogą namawiać firmy do dostosowania wynagrodzenia do swoich kosztów, w tym tych związanych z przyjęciem pracy.

10. Bądź gotów odpowiedzieć na trudne pytania.
Negocjatorzy w firmach rekrutacyjnych i menedżerowie zatrudnienia będą prawdopodobnie gotowi zadawać kluczowe, a nawet przerażające pytania, aby poznać Twoje motywacje. Ważne jest, aby być szczerym i nie pozwalać na to, aby te pytania Cię zbytnio zaskoczyły. Wśród pytań, które możesz się spodziewać, znajdują się: Czy to jest Twoje pierwsze wybierane stanowisko? Jak nadejdzie nasza propozycja wynagrodzenia, czy natychmiast przyjmiesz pracę? Czy masz jakieś inne oferty?

11. Bądź elastyczny.
Firma może być w stanie zaoferować alternatywne rodzaje wynagrodzenia, nawet jeśli nie są w stanie spełnić żądanej przez Ciebie kwoty wynagrodzenia. W zamian za odległe miejsce pracy, możesz negocjować opcje akcji, dodatkowe dni wolne, premię za podpisanie umowy czy więcej dni pracy zdalnej. Jeśli firma od razu powie, że proponowane wynagrodzenie nie może być podwyższone, bądź gotów do żądania alternatyw. Czasami alternatywy mogą być równie użyteczne co wynagrodzenie.

12. Zadawaj pytania.
Staraj się zachować spokój i pewność siebie, nawet jeśli osoba, z którą negocjujesz, wydaje się zdziwiona, reaguje negatywnie albo od razu odrzuca Twoją propozycję. Korzystaj z pytań otwartych, aby rozwinąć ich odpowiedź i dalej prowadzić rozmowę.
Do pytań mogą należeć: Na czym opiera się budżet na to stanowisko? Czy dostępne są inne negocjowalne elementy poza wynagrodzeniem? Jakie informacje są Ci potrzebne, aby podjąć decyzję?

13. Nie wahaj się zrezygnować.
Czasem firma może nie być w stanie zaoferować dodatkowych korzyści, które byłyby opłacalne lub sprostać Twojemu minimalnemu wymaganiu płacowemu. Alternatywnie firma może zaoferować podwyższenie wynagrodzenia w porównaniu z ich początkową ofertą, ale nie na tyle, ile byś chciał. W tej sytuacji będziesz musiał zdecydować, czy praca o niższym wynagrodzeniu jest tego warta.
Jeśli jest mniej wymagająca niż Twoja obecna praca, bliższa domu, zapewnia więcej elastyczności lub wolnego czasu, możesz zgodzić się na niższe wynagrodzenie. W przeciwnym wypadku warto zastanowić się nad odrzuceniem oferty pracy.

Picture of Anna Kowalska
Anna Kowalska

Redaktor w MDC od 2024 roku.

ZASTRZEŻENIE:

W żadnym przypadku nie będziesz zobowiązany do płacenia za dostęp do jakiegokolwiek produktu, w tym kart kredytowych, pożyczek czy innych ofert. Jeśli tak się stanie, prosimy o natychmiastowy kontakt z nami. Zawsze upewnij się, że przeczytałeś warunki i zasady dostawcy usług, z którym się kontaktujesz. Generujemy przychody poprzez reklamy i polecenia dla niektórych, ale nie wszystkich, produktów prezentowanych na tej stronie internetowej. Wszystko, co tutaj publikujemy, opiera się na badaniach ilościowych i jakościowych, a nasz zespół stara się być jak najbardziej obiektywny w porównywaniu opcji konkurencyjnych.

ROZPOWSZECHNIANIE REKLAMODAWCY:

Jesteśmy niezależną witryną redakcyjną, obiektywną i finansowaną z reklam. Aby wspierać naszą zdolność do dostarczania treści bezpłatnie naszym użytkownikom, rekomendacje, które pojawiają się na naszej stronie, mogą pochodzić od firm, od których otrzymujemy wynagrodzenie jako afilianci. To wynagrodzenie może wpływać na sposób, miejsce i kolejność, w jakiej oferty pojawiają się na naszej stronie. Inne czynniki, takie jak nasze własne algorytmy i dane pierwszej strony, mogą również wpływać na sposób i miejsce, w którym produkty/oferty są umieszczane. Nie wymieniamy na naszej stronie wszystkich ofert finansowych ani kredytowych, które są obecnie dostępne na rynku.

NOTA REDAKCYJNA:

Opinie wyrażone tutaj są wyłącznie opinią autora i nie reprezentują żadnego banku, wydawcy kart kredytowych, hotelu, linii lotniczej ani jakiejkolwiek innej podmiotu. Ta treść nie została sprawdzona, zatwierdzona ani poparta przez żadną z podmiotów wymienionych w komunikacie. Niemniej jednak, wynagrodzenie, które otrzymujemy od naszych partnerów afiliacyjnych, nie wpływa na rekomendacje ani porady udzielane przez nasz zespół redakcyjny w naszych artykułach, ani w żaden sposób nie wpływa na treść tej strony internetowej. Chociaż ciężko pracujemy, aby dostarczyć dokładne i aktualne informacje, które uważamy za istotne dla naszych użytkowników, nie możemy zagwarantować, że wszystkie dostarczone informacje są kompletne i nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji dotyczących ich dokładności czy zastosowania.