Metody, w jakie jadowite gąsienice mogą pomóc ludziom w opracowywaniu leków ratujących życie
Nie wszystkie gatunki gąsienic są wyposażone w potężne jady, ale niektóre z nich są. Możemy być w stanie opracować nowe leki przy ich pomocy.
Gąsienice to być może nie pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy myślimy o stworzeniach jadowitych. Oczywiście, to węże. Są także pająki i skorpiony. A co z gąsienicami?
Krótko mówiąc, to prawda. Okazuje się, że na naszej planecie żyje setki, jeśli nie tysiące różnych gatunków jadowitych gąsienic, a co najmniej kilka z nich posiada truciznę na tyle silną, aby zabić lub poważnie zranić człowieka. Właśnie z tego powodu naukowcy mają motywację, aby je badać. Jednak sekrecja jadowita, którą gąsienice produkują, zawiera również skarb potencjalnych chemikaliów, które mają zastosowanie w dziedzinie medycyny.
“Czy dojdziemy do momentu, gdy będziemy w stanie wyodrębnić korzystne składniki z ich jadu? Tak, zdecydowanie jest takie prawdopodobieństwo, według Andrew Walkera, biologa ewolucyjnego i biochemika z Uniwersytetu Queensland w Australii. “Ale najpierw musimy wykonać dużo podstawowej pracy.”
Stadia larwalne klasy owadów znanych jako Lepidoptera, do których należą zarówno motyle, jak i ćmy, nazywane są gąsienicami. Jest to jedna z wielu grup zwierząt, które posiadają osobniki, które są jadowite, ale nie są one powszechnie znane. (Jady to toksyny, które są celowo wstrzykiwane do innego zwierzęcia, podczas gdy trucizny to toksyny, które są przechowywane w ciele organizmu, gotowe do wywołania choroby u przyszłego drapieżnika.) Biolodzy szacują, że jady przeszły przynajmniej sto różnych zmian ewolucyjnych na całym królestwie zwierząt.
Jady są notorycznie skomplikowane, z niektórymi z nich zawierającymi ponad sto różnych substancji chemicznych. Ponadto są one bardzo zróżnicowane. Według Mandë Holford, specjalistki ds. jadów działającej w Hunter College i American Museum of Natural History w Nowym Jorku, “Nie ma dwóch gatunków, które posiadają ten sam arsenał jadu.” “Dlatego ważne jest, aby badać tak wiele gatunków, jak tylko możemy znaleźć.”
W istocie badanie jadów może być bardziej skuteczną metodą odkrywania nowych kandydatów na leki niż rozpoczęcie od zera. Wynika to z faktu, iż jady zawierają związki, które zostały doskonało prz…